Vítejte u druhého vydání rubriky „Komu, čemu tleská svět“, která se inspiruje u stejnojmenného pořadu, který vysílala stanice Vltava Československého rozhlasu v 80. letech.

Toto vydání je zároveň první v letošním roce 2022. Novinky za leden a písničky na které se nedostalo v uplynulém vydání. Zohledněny jsou přední místa v hitparádách singlových ale i albových, stejně tak české žebříčky stanic Evropa 2, nebo Expres FM, případně Rádio Beat a pořad Větrník. Nebudou chybět ani zajímavé novinky, které sice hitparády tolik nebourají, ale rozhodně nejsou nevýznamné. Měsíc leden přinesl novinky na gramofonových deskách i zajímavé singly, které novým deskám teprve předcházejí, díky čemuž se máme na co těšit v nadcházejících měsících.

1. Joel Corry & Mabel: I Wish

Éterem českých rozhlasových stanic se píseň rozezněla od konce roku 2021. Hrána byla na Fajn Rádiu, Evropě 2 i Helaxu. Má ji na svědomí producent a DJ Joel Corry se zpěvačkou Mabel. Od roku 2015, kdy vyšly jeho debutové singly „Back Again“ a „Light It Up“ jeho hvězda stoupala nahoru a nyní se počítá mezi nejžádanější producenty elektronické hudby. Mezi zásadní skladby lze zařadit „Lonely“ nebo „Head & Heart“, který dosáhl prvního místa UK Singles Chart a to na šest týdnů. Aktuální skladba „I Wish“ je zatím poslední. Na žebříčku Music Chart rádia Evropa 2 se drželo měsíc na přední pozici za českými skladbami, které obsadili první příčky.

Joel Corry & Mabel: I Wish

2. Swedish House Mafia & The Weeknd: Moth to a Flame

Swedish House Mafia na sebe poprvé upozornili už před 14 lety. Toto uskupení tří house DJů vzniklo spojením kamarádů z dětství Steve Angella a Sebastiana Ingrosso. Později se k nim připojil Axwell. Krátkodobě s nimi spolupracoval i Eric Prydz. Mezi úspěšné singly patří například „One (Your Name)“ z desky Until One and Until Now, nebo „Save the World“ z desky Until Now. Stejné album přineslo této formaci i nejúspěšnější singl „Don’t You Worry Child“ s Johnem Martinem z roku 2012, který si naše rádia oblíbila a hrají ji dodnes. Znovu na sebe upozornili novinkou „Moth to a Flame“, na kterém hostuje jako zpěvák The Weeknd. Skladba se drží na čtvrtém místě Music Chart Evropy 2, za třemi českými písničkami.

Swedish House Mafia & The Weeknd: Moth to a Flame

3. Green Day: Prosthetic Head (The BBC Sessions)

Punk pop a vzpomínka na devadesátá léta. To je album BBC Sessions od americké rockové skupiny Green Day, kteří udělali díru do světa především albem American Idiot z roku 2004. BBC Sessions je deska obsahující záznamy koncertů pro BBC z let 1994 – 2001 pořízené v Maida Vale Studios v Londýně. Album obsahuje i klasické skladby jako „Basket Case“, „She“, nebo zde uvedená „Prosthetic Head“, jejíž živá verze byla pořízena 2. února 1998.

Green Day: Prosthetic Head (The BBC Sessions)

4. ZAZ: Imagine

Francouzský šanson, ale i jazz a občasné výlety do popu a pop rocku, to je písničkářka Isabelle Geffroy, známá pod uměleckým jménem ZAZ. Její první dlouhohrající deska pojmenovaná prostě ZAZ, vyšla 10. května roku 2010 a obsadila tak první místo v žebříčcích ve Francii, Belgii a Polsku. V Německu dosáhla třetího místa. Naše rozhlasové stanice, zejména síť Hitradio si velice oblíbila pravděpodobně nejznámější singl „Je veux“. Od té doby má zpěvačka na kontě již pátou desku s názvem Isa a singl s názvem „Imagine“.

ZAZ: Imagine

5. LP: Angels

Své šesté studiové album pojmenované „Churches“ vydala LP v prosinci loňského roku. Singly, které se na albu objevily nicméně vycházely už od roku 2020. „The One That You Love“, „How Low Can You Go“, „One Last Time“, „Goodbye“, „Conversation“, nebo zde uvedený „Angels“. Zpěvačka s nezaměnitelným hlasem a pěveckým projevem i zde předvedla naplno prožitý a naléhavý pěvecký projev a smysl pro melodiku. Své místo mezi předními interprety světového věhlasu si drží právem, až je škoda, že do příchodu velkého hitu „Lost On You“ byla spíše v pozadí a psala hlavně pro jiné.

LP: Angels

6. Avril Lavigne: Bite Me

Avril Lavigne se vrací ke svým kořenům v punk popu, zřejmě proto přišel ten pravý čas i v kontextu hudební scény. Fanoušci i kritici se jistě shodnou na tom, že tato parketa je zkrátka její i když zkoušela koketovat s jinými hudebními žánry. Píseň „Bite Me“, která se objevila ke konci roku 2021 oznamuje vydání nového alba s názvem „Love Sux“, které je naplánováno na 25. února 2022. Avril se i na videoklipu projevuje svým rebelským stylem s jakým začínala na deskách Let Go a Under My Skin. Píseň „Bite Me“ popisuje autorka jako „hymnu o tom, že znáte svoji cenu a nedáte jen tak druhou šanci někomu, kdo si vás nezaslouží“.

Avril Lavigne: Bite Me

7. Nogizaka46: Saigo no Tight Hug

Ze zcela jiného soudku je výlet do Japonska za dívčí skupinou Nogizaka46. Skupinu vytvořil a produkuje textař a producent Yasushi Akimoto. Skupina se ve své domovině drží pravidelně na prvních místech hitparád. Na svém kontě mají čtyři studiová alba a 28 singlů. Skladba „Saigo no Tight Hug“ je zatím posledním singlem skupiny a pochází z kompilačního alba Time Flies.

Nogizaka46: Saigo no Tight Hug

8. Biffy Clyro: Separate Missions

Zajímavé spojení elektroniky a rockové hudby připomínající zvukově osmdesátá léta představuje skupina „Biffy Clyro“ ze Skotska. Zatím poslední album „The Myth of the Happily Ever After“ vyšlo v říjnu roku 2021 a přineslo tři singly „Unknown Male 01“, „A Hunger in Your Haunt“ a „Errors in the History of God“. Navazuje na předchozí s názvem „A Celebration of Endings“ a prezentuje se jako „sesterské album“. Skupina získává velmi pozitivní kritiku a různá ocenění, zatím se jim ale nepodařilo proměnit nominaci v Brit Awards pro nejlepší britskou kapelu ve vítězství.
Vybranou skladbu „Separate Missions“ vybral publicista Jaromír Tůma a odvysílal ji v 869. vydání pořadu Větrník na Rádiu Beat.

Biffy Clyro: Separate Missions

9. Sabaton: Soldier of Heaven

Novinkou na sebe upozornila i švédská skupina s českými kořeny, díky zpěvákovi Joakim Brodén a uvádí tak své nadcházející desáté studiové album, které má nést název „The War To End All Wars“, které má vyjít na gramofonových deskách 4. března tohoto roku. Fanoušci skupiny Sabaton mají občas výtky k hudebnímu obsahu, který příliš neexperimentuje, ale ani nezklame. Písničky jsou zpěvné, melodické a taky si dost vzájemně podobné, což některým nevadí, jiné to rozčiluje. V jednom se ale shodnout dá a to v tom, že s trochou nadsázky by se podle této kapely dal vyučovat dějepis. Album, které představují se bude věnovat tématu 1. světové války. Píseň „Soldier of Heaven“ je o sérii bitev nazvaných jako „Bílá válka“, které probíhaly v pohraničí mezi Rakouskem, Maďarskem a Itálií. Při boji ve vysokých horách umrzlo mnoho vojáků, nebo byli zasypáni lavinou. Píseň teda byla natočena na počest těchto obránců hranic.

Sabaton: Soldier of Heaven

10. Rod Stewart: One More Time

Třicáté druhé studiové album britského zpěváka a skladatele Roda Stewarta vyšlo v listopadu loňského roku a nese název „The Tears of Hercules“. Album produkoval společně s Rodem i Kevin Savigar, který nahrával i s Bobem Dylanem, Georgem Harrisonem, Pat Benatar nebo Marilyn Mansonem. Kromě původních skladeb se objevují na desce i cover verze, třeba „Some Kind of Wonderful“ původně od Soul Brothers Six, známější však od Grand Funk Railroad, nebo „These Are My People“ od Johnnyho Cashe. Píseň „One More Time“ je lehký zpěvný popík, který je díky optimistické náladě a lehce tanečnímu tempu ideální pro povzbuzení nálady.

Rod Stewart: One More Time

11. Hanson: Against The World

Kdo by neznal tři bratry z Oklahomy, kteří v roce 1997 ohromili svět svým hitem „MMMBop“ z debutového alba Middle of Nowhere, který jim vynesl tři nominace na cenu Grammy. Úspěch této skladby se jim později už nepodařilo zopakovat, s nadcházejícími alby prodejnost i úmístění v žebříčcích postupně klesalo, to ovšem skupinu neodradilo od další tvorby a funguje od založení prakticky nepřetržitě na svém vlastním labelu 3CG Records. Poslední album nese název Against the World, stejně jako titulní píseň, kterou uvedl Jaromír Tůma v 870. vydání pořadu Větrník, na kterém spolupracovali s kytaristou skupiny Cheap Trick Rickem Nelsonem.

Pro připomenutí si dáme i největší hit skupiny Hanson.

Hanson: MMMBop

A nyní novinka „Against the World“

Hanson: Against the World

12. The Weeknd: Sacrifice

Další novinkou z dílny kanadského zpěváka a skladatele Abela Makkonen Tesfaye, známéno pod pseudonymem The Weeknd je skladba „Sacrifice“, která vyšla 7. ledna a uvádí jeho nové album s názvem „Dawn FM“. The Weeknd popsal koncept alba jako stav očistce – cestu ke „světlu na konci tunelu“, sloužící jako pokračování jeho čtvrtého studiového alba After Hours (2020), ze kterého pochází jeho nejposlouchanější skladba „Blinding Lights“. Album obsahuje vlivy dance a synth-popu, které jsou silně inspirovány novou vlnou, funkem a elektronickými tanečními hudebními styly 80. let. Album získalo široký ohlas od hudebních kritiků, kteří ocenili jeho produkci a melodie.

The Weeknd: Sacrifice

13. The Wombats: Everything I Love Is Going To Die

Páté studiové album britsko-norské indie rockové skupiny The Wombats, kterou tvoří Matthew Murphy, Tord Øverland Knudsen a Dan Haggis vyšlo 14. ledna a nese název Fix Yourself, Not the World. Předcházely mu singly „Method to the Madness“, „If You Ever Leave, I’m Coming with You“, „Ready for the High“ a zde uvedený „Everything I Love Is Going to Die“.

The Wombats: Everything I Love Is Going To Die

14. Blanco: Finche Non Mi Seppelliscono

Výlet do Itálie uděláme za zpěvákem a rapperem Riccardo Fabbriconim, který je známý pod pseudonymem Blanco. Nejnovější singl s názvem „Finche Non Mi Seppelliscono“, tedy „Než mě pohřbí“ vyšel v listopadu loňského roku a pochází z jeho první studiové desky s názvem „Blu celeste“. V písni je v souladu se současnými hudebními trendy slyšet vliv 80. let a použití zvuku legendárního bicího automatu LinnDrum. Singl se v Itálii umístil na 3. místě, celé album pak na místě prvním. Bodovalo i ve Švýcarsku, kde skončilo na 11. místě.

Blanco: Finche Non Mi Seppelliscono

15. Dead Sara: Heroes

Hard rocková skupiny Dead Sara z Los Angeles hraje od roku 2002. Jejich EP The Airport Sessions z roku 2008 následovala první dlouhohrající deska s názvem Dead Sara. S úspěchem se setkala jejich následující, pojmenovaná Pleasure to Meet You. Ta se umístila na druhém místě US Top Heatseekers Album Chart a na sedmém v US Hard Rock Album Chart časopisu Billboard. Původně čtyřčlennou skupinu tvoří po odchodu baskytaristy Chris Nulla, zůstali v kapele už jen tři členové. Zpěvačka Emily Armstrong, kytaristka a doprovodná zpěvačka Siouxsie Medley a bubeník Sean Friday, který dříve společně s Chrisem Nullem hráli v kapele se Sonny Moorem, kterého dnes všichni znají pod jménem Skrillex. Píseň „Heroes“ pochází z jehich aktuálního alba Ain’t It Tragic.

Dead Sara: Heroes

16. Sorry Boys: Jadę Do Domu

Výlet k našim sousedům, konkrétně k Polákům uděláme za skupinou Sorry Boys z Varšavy. Skupina vznikla v roce 2006 a tvořili jí Tomasz Dąbrowski a Piotr Blak. Ve stejném roce se k nim připojila zpěvačka Bela Komoszyńska. Skupina má na kontě čtyři studiová alba. Za album „Roma“ z roku 2017 byli nominováni na hudební cenu Fryderyk v kategorii „alternativní album roku“.
Píseň „Jadę Do Domu“ vyšla v prosinci a má vánoční tématiku. „Osobně vám chci napsat o „Jdu domů“. Při psaní této písně jsem si představovala, že jezdím každý rok na Štědrý večer do Działdowa, a představovala jsem si, že i vy se s ní vrátíte do svých domovů, ať jste kdekoli.“, prohlásila o písni její autorka, zpěvačka Bela Komoszyńska.

Sorry Boys: Jadę Do Domu

17. Muse: Won’t Stand Down

Stejně, jako v případě Avril Lavigne se i u skupiny Muse dá hovořit o návratu ke kořenům. Anglická alternativní rocková hudební skupina založená v Devonu debutovala v roce 1999 deskou Showbiz. Díky změnám a hudebním posunům, které skupina dělá v průběhu let občas odcházejí nespokojení fanoušci, kterým se změny nelíbí a zároveň přicházejí noví, kterým nová podoba vyhovuje. Ať je to jak chce, faktem je, že desky Black Holes and Revelations (2006), The Resistance (2009), The 2nd Law (2012) a Drones (2015) dosáhly prvních míst ve většině žebříčků. Všechny se dostaly na první místo v UK Albums Chart, stejně jako zatím poslední album „Simulation Theory“ z roku 2018, které bylo silně ovlivněné žánrem synthwave. I tomuto albu se dařilo dobře třebaže v Norsku i ve Spojených státech již nedosáhly takového umístění, jako ta předchozí.
Novinka z 13. ledna navazuje na období alb Origin of Symmetry, nebo Absolution a vrací se ke počátkům. Píseň je namířená proti šikaně a všem násilníkům, na které můžeme narazit na hřišti, v práci, nebo kdekoliv jinde, jak zmínil sám autor a zpěvák Matt Bellamy.

Muse: Won’t Stand Down

18. Doobie Brothers: Oh Mexico

Nejnovější album skupiny Doobie Brothers nese název Liberté a vyšlo v říjnu 2021, což je sedm let po předchozí desce s názvem Southbound. Své nejslavnější období zažila skupina v 70. letech po svém vzniku. Šest studiových alb z tohoto období dosáhlo do Top 10 v žebříčku alb Billboard 200, včetně alba Minute by Minute z roku 1978, které se na pět týdnů dostalo na první místo a získalo cenu Grammy za Nejlepší popový vokální výkon a skladba „What a Fool Believes“ získala ceny Grammy za Píseň roku a Nahrávku roku.
V 80. letech si dali pětiletou pauzu a v novém tisíciletí byli dvakrát zapsáni do síně slávy, jednou do rock’n’rollové a jednou do vokálních skupin. Písní „Oh Mexico“ pozdraví jižního souseda, jak zmínil Jaromír Tůma v pořadu Větrník, do jehož 871. vydání skladbu vybral.

Doobie Brothers: Oh Mexico

19. ABBA: Just a Notion

Poslední výlet za švédskou skupinou ABBA a jejich pozoruhodným novinkovým albem Voyage, mezi kterým a do té doby posledním albem The Visitors je neuvěřitelných 40. let, uděláme s písní „Just a Notion“. Skupina, která v roce 1974 zvítězila v soutěži Eurovize má na svém kontě nepřeberné množství hitů. Kdo by neznal „Mamma Mia“, „Dancing Queen“, „Waterloo“, „Chiquitita“ a další? Poslední studiové album je vzpomínkové a obsahuje vlivy přechozích alb. Na žebříčcích obsadilo první místa a dosáhlo tak lepších výsledků, než předchozí „The Visitors“ z roku 1981.
Píseň „Just a Notion“ v jivovém rytmu byla napsaná a rozpracovaná už v roce 1978 a byla určena na desku Voulez-Vous, do finálního seznamu se však nedostala. Dokončená verze z alba obsahuje původní vokály z roku 1978, ale instrumentální část byla nahrána znovu.

ABBA: Just a Notion

20. Skillet: Dominion

Líbivý popový song vystřídá rocková nálož o kterou se postará skupina Skillet. Křesťanská rocková skupina z Tennessee je na scéně od roku 1996. Největších úspěchů dosahuje v poslední dekádě, můžeme vzpomenout skladby „Awake and Alive“ z desky Awake, „Feel Invincible“ a „Lions“ z desky Unleashed, nebo „Save Me“ a „Legendary“ z alba Victorious.
Album Dominion má vyjít 14. února a přinese hudbu Skillet v klasické podobě, důkazem toho je i titulní skladba „Dominion“. Prvním singlem alba se stala píseň „Surviving The Game“ a vydána byla už 15. září 2021.

Skillet: Dominion

To by bylo pro toto vydání vše. Snad se vám výběr písní líbil, máme celý další měsíc, během kterého se jistě nasbírá opět zajímavé množství hudebních novinek a inspirací třeba pro nákup gramofonových desek. Na závěr přidám celý playlist ve streamovací službě Spotify.