Během opožděného dopisování květnové rubriky jsem zároveň připravoval i následující přehledy, které poněkud urychleně dopisuji a tak přichází červnové vydání rubriky „Komu, čemu tleská svět“. Jak už jsem naznačil na závěr předchozího vydání s žebříčky hitparád poněkud zamíchal seriál Stranger Things, zároveň si ještě připomeneme úspěšnou reedici a projedeme samozřejmě červnové hudební novinky a jejich umístění v hitparádách a rozhlasových stanicích.

Sigala: Melody

Britský hudební producent a DJ Sigala, vlastním jménem Bruce Fielder je tuzemským posluchačům dobře znám z našich rozhlasových stanic, které rády rotují píseň „Lasting Lover“, jíž doplnil svým zpěvem britský zpěvák James Arthur. Sigala má na svém kontě zatím jedno studiové album, zato velmi úspěšné. V současnosti se však připravuje album druhé a z něj pochází aktuální singl „Melody“.

Sigala: Melody

Kate Bush: Running Up That Hill (A Deal With God)

Druhá píseň ve výběru by mohla být „skokanem roku“. Jedná se o naprostou senzaci, kterou by možná nikdo nečekal. Píseň „Running Up That Hill (A Deal With God)“ britské zpěvačky Kate Bush, jejiž talent objevil kytarista skupiny Pink Floyd, David Gilmour. který pomohl zpěvačce natočit demo nahrávku, se dostala v žebříčku UK Singles Chart na první místo a v Billboard Hot 100 na 3. místo, po 37 letech od prvního vydání. První album Kate Bush přineslo úspěšný singl „Wuthering Heights“, který následovaly skladby „Wow“, „The Man with the Child in His Eyes“, „Babooshka“, nebo duet s Peterem Gabrielem „Don’t Give Up“ z jeho sólové desky So (v Československu Supraphon 11 0115-1 311). Kromě zmíněné desky Petera Gabriela se mohli českoslovenští posluchači seznámit s tvorbou Kate Bush prostřednictvím výběrového alba The Whole Story, které na tehdejší gramofonový trh přineslo vydavatelství Opus (9113 2056). Na něm se nachází i skladba „Running Up That Hill (A Deal With God)“ ze studiové desky Hounds of Love, kterou znovu na výsluní vynesl seriál produkovaný společností Netflix, Stranger Things. Nebudu spoilovat úlohu, jakou píseň sehrála ve čtvrté sérii, kdo chce, má možnost se podívat. V nadcházející době se budu písničce věnovat podrobněji v samostatném článku. Snad jenom podotknu, že v době vydání, tedy v roce 1985 se píseň v Billboard Hot 100 umístila na 30. místě a v britském žebříčku na místě 3.

Kate Bush: Running Up That Hill (A Deal With God)

Sandro Cavazza: The Days

Švédský zpěvák a skladatel Sandro Cavazza je na hudební scéně od roku 2014. Na svém kontě nemá ani jednu dlouhohrající desku, zato dvě EP a samostatné singly. Je známý spoluprací s takovými jmény jako je Avicii, Kygo nebo Lost Frequencies. Velký úspěch zaznamenala píseň „Forever Yours“ z roku 2020, která vyšla jako vzpomínka na švédského DJe Avicii, který jak známo tragicky zemřel vlastním přičiněním, jejího vydání se již nedočkal. Sandro Cavazza se ovšem v hudebním průmyslu plném hudební soutěživosti a vlivu sociálních sítí na jeho soukromí necítil šťastně a rozhodl se tedy ukončit kariéru sólového zpěváka. Se svými fanoušky se rozloučil písní The Days, kterou zde právě uvádím.

Sandro Cavazza: The Days

Halestorm: The Steeple

Úspěšná rocková skupina z Red Lion v americké Pennsylvanii je na hudební scéně už od roku 1997 a na svém kontě má čtyři studiová alba, ke kterým letos přidává páté. Energická zpěvačka Lzzy Hale, která společně s Arejay Hale tvoří dvojici jediných stálých členů ve skupině je svým hlasem nezaměnitelná, stejně jako osobitý styl skupiny. Poslední album nese název Back from the Dead a vyšlo 6. května. První singl nese stejný název jako deska sama a ten druhý, který zde uvádím, nese název „The Steeple“ a dostal se na první místo Billboard Mainstream Rock Airplay chart.

Halestorm: The Steeple

Khalid: Skyline

Americký zpěvák a skladatel Khalid na sebe upozornil v roce 2016 svým debutovým singlem „Location“, už ten druhý „Young, Dumb & Broke“ se stal hitem v umístění na 8. míste US Hot R&B/Hip-Hop Songs a 4. v US Rhythmic. Vydal dvě studiová alba, přičemž to druhé Free Spirit získalo první místo v Billboard 200 i Top R&B/Hip-Hop Albums. Legendární vůz Nissan Skyline, který byl v devadesátých letech velmi populární se stal inspirací pro Khalidův nový singl, jež nese název „Skyline“. Tento singl má být součástí připravovaného třetího alba Everything Is Changing.

Khalid: Skyline

Matt Simons: Better Tomorrow

Americký zpěvák a písničkář Matt Simons sbírá úspěchy po Americe, Evropě i Jižní Africe. Krátce po svém prvním, svépomocí vydaném, EP Living Proof z roku 2012 vyšlo i jeho první album Pieces. V nadcházejících letech jejich výčet doplnil o další dvě a navrch přidává letošní s názvem Identity Crisis. U nás je známý především díky remixu „Catch & Release“ a nyní přichází s novinkou z posledního alba a skladba nese název „lepší zítřky“, „Better Tomorrow“.

Matt Simons: Better Tomorrow

Tom Walker: Serotonin

Thomas Alexander Walker je britský zpěvák a textař. V dětství rozvíjel zájem o hudbu a poté se naučil hrát na několik hudebních nástrojů. Po promoci v roce 2014 na London College of Creative Media, se přestěhoval do domu s nahrávacím studiem, kde ho objevila při zkoušce hudební značka Rentless Records. V roce 2017 vydal první EP s názvem Blessings a v roce 2019 získal cenu Brit Awards za objev roku a jeho píseň „Leave the Light On“ byla také nominována na cenu nejlepší singl. Skladba Serotonin pochází z jeho velmni očekáváného druhého studiového alba. Skladbu napsal společně s The Elements a Gez O’Connellem, který má na svědomí například Hotter Than Hell pro Dua Lipu. O produkci se postaral Mike Spencer z Rudimental a The Elements.

Tom Walker: Serotonin

Echo & The Bunnymen: Noctural Me

Další výlet do seriálu Stranger Things uděláme tentokráte s podmanivou a dramatickou skladbou „Noctural Me“ liverpoolské skupiny Echo & The Bunnymen. Ačkoliv se nejedná o vyslovený trhák hitparád, na rozdíl od výše uvedené Kate Bush, k popularitě seriálu nepochybně patří. Výběr této písně koresponduje i s gramofonovými reedicemi, které vyšly počátkem tohoto roku a navazuji tak na skladbu uvedenou v únorovém přehledu „My Kingdom“, ke které jsem přidal i autentický záznam z vysílání Stanice Vltava, kdy tato rubrika byla rozhlasovým pořadem. Obě skladby pochází z alba Ocean Rain, vydaného v roce 1984.

Echo & The Bunnymen: Noctural Me

Def Leppard: Kick

Sheffieldská rocková skupina Def Leppard bývá často zařazována mezi heavymetalové, ačkoli to samotní členové skupiny odmítají. „Heavymetalové si mohou říkat skupiny, jako jsou Black Sabbath, ale ne my. Radši tomu říkáme hard rock nebo prostě rokenrol“, jak vyjádřil kytarista Pete Willis a jak bylo otištěno na vnitřním listu v Československu vydané desky Hysteria (Supraphon 11 1041-1 311), jehož autorem je hudební publicista Jiří Černý. Žánrové zařazení je však někdy obtížné, dá se uvést i fakt, že ve čtenářské anketě časopisu The Rolling Stone se v roce 1987 umístili hned za vítěznou Whitesnake a před Bon Jovi. Bylo to v kategorii heavy metal. „Hluchý levhart“, jak se dá zkomolený anglický název skupiny přeložit, jsou na hudební scéně od roku 1977 a od té doby vydali jedenáct studiových alb. To poslední nese název Diamond Star Halos a vyšlo 27. května 2022. První singl, který vyšel v březnu nese název „Kick“. A je znát, že kapela stále neztrácí energii a tvůrčí sílu.

Def Leppard: Kick

Rush: Limelight

Návraty do 80. let jsou v dnešní době častější, než dříve. Ovlivňuje to mnoho faktorů, jako rozvoj elektronického žánru synthwave, retro nábytek, retro elektronika, retro módní doplňky, či části oblečení, a v neposlední řadě vliv filmů a seriálů a rozmach prodeje gramofonových desek. Proto se ještě jednou vrátím ke skupině Rush, jejíž reedice desky Moving Pictures atakovala žebříčky prodejnosti. V minulém vydání jsem uváděl hit „Tom Sawyer“, dnes je to píseň „Limelight“, obě se zabydlely v playlistech např. Rádia Beat.

Rush: Limelight

Three Days Grace: Lifetime

V říjnu letošního roku potěší fanoušky koncerty v Praze i Brně skupina Three Days Grace z Kanadského Toronta. Vznik této formace se datuje k roku 1997, kdy se rozpadla skupina Groundswell, ve které tři členové současných Three Days Grace hráli. 22. července 2003 vyšlo první studiové album Three Days Grace. Z tohoto alba vzešel jejich první singl, „I Hate Everything About You“, který jim zajistil úspěch a přední místa v kanadských a amerických žebříčcích. Za svého působení vydali šest studiových alb, dvě DVD a po celém světě prodali více než šest milionů desek. Ze jejich sedmého alba Explosions vydaného 6. května vybírám druhý singl „Lifetime“.

Three Days Grace: Lifetime

Kyle Dixon & Michael Stein: Stranger Things

A když návraty do 80. let, tak i z toho moderního pohledu. Druhá píseň v našem přehledu, tedy ta o Kate Bush, ukazuje jakou sílu může mít popularita některých filmů či seriálů. A Stranger Things skutečně mimořádně úspěšný je. Proto není na škodu, kromě hitové písně, která zažila vzkříšení uvést i původní soundtrackovou část a to tu, kterou všichni fanoušci slyší, jako první, totiž melodii úvodních titulků. Kyle Dixon a Michael Stein jsou hudební skladatelé filmové a scénické hudby. Kromě seriálu složili hudbu i k některým dokumentárním pořadům jako Spheres, Neil Brand’s Sound of TV, A World War II Fairytale: The Making of Michael Mann’s ‚The Keep‘, a k filmům Syn černého lidu a The Retaliators. Práce na seriálu Stranger Things je ale nejvýraznější a určitě oběma skladatelům otevře bránu k dalším projektům. Skladba má hrací dobu minutu a sedm vteřin, je tedy nejkratší skladbou, kterou zde uvádím. Dohledat si ale můžete i prodlouženou verzi.

Kyle Dixon & Michael Stein: Stranger Things

Fontaines D.C.: Skinty Fia

Irská post punková skupina Fontaines D.C. se dala dohromady v roce 2017. Hudebníci se setkali na hudební fakultě a hned začali vydávat singly. V roce 2018 podepsali smlouvu s vydavatelstvím Partisan Records a u něj vydali své debutové album s názvem Dogrel. Deska hned získala titul Album roku na webových stránkách prodejny s gramodeskami Rough Trade a byla nominována na ceny Mercury Prize a Choice Music Prize. V žebříčku U.K. Albums Chart obsadila 9. místo. Druhou stiduovou desku A Hero’s Death natočili během turné a vyšla v červenci 2020, ta už se vyšplhala na místo druhé. A poslední album nese název Skinty Fia a hned vystřelilo na první pozici. Uvádím titulní píseň, která vyšla v pořadí už jako třetí singl z tohoto alba.

Fontaines D.C.: Skinty Fia

Future: Wait for U

Americký rapper a hudební producent s uměleckým jménem Future, vlastním jménem Nayvadius DeMun Wilburn si svoji přezdívku vybral poté, co u členové skupiny Dungeon Family řekli, že „má budoucnost“ (The Future). Producenta této skupině dělal jeho bratranec Rico Wade, který jej k nim přivedl, stejně jako k hip-hopu. Po několika mixtapes a podpisu smlouvy s A1 Recordings vydává v roce 2012 své první studiové album Pluto a to se hned dostalo na 8. příčku v Billboard 200. Nutno říct, že se jedná o velice plodného muzikanta, neboť od té doby stihl vydat osm studiových alb, ke kterým letos přidal deváté s názvem I Never Liked You. To se dostalo na první místa v Austrálii, Kanadě, Novém Zélandu a konečně i Billboard 200 a Top R&B/Hip-Hop Albums. Z alba vybírám druhý singl „Wait for U“, který vznikl ve spolupráci s kanadským hudebníkem Drakem a nigérským zpěvákem Temsem. Vyskočila na první místo Billboard Hot 100.

Future: Wait for U

Rammstein: Zick Zack

Koncert německé industrial metalové skupiny Rammstein v Praze na Letné získaly mimořádný ohlas. Členové skupiny, rodáci z bývalé NDR jsou známí pro svou pompézní show a štědré využívání pyrotechniky. A nejinak tomu bylo i u současného turné. Není divu, samotné album „Zeit“, které vyšlo v dubnu letošního roku obsadilo první místa v žebříčcích Rakouska, Belgie, Dánska, Nizozemska, Finska, Francie, samozřejmě Německa, Norska, Skotska, Švédska a Švýcarska. V žebříčku Billboard 200 obsadili sice místo 15., ale vynahradili si to v dalších žebříčcích Billboardu a to Top Hard Rock Albums a World Albums. Skladba „Zick Zack“ je druhým singlem z alba a vyšla 7. dubna.

Rammstein: Zick Zack

Kombi: Mam Cię w snach

Polská rocková legenda Kombi byla založena v roce 1969 v Gdańsku hráčem na klávesové nástroje Sławomirem Łosowskim. Ve svých počátcích se skupina soutředila hlavně na experimentální a jazzovou hudbu. Ve druhé polovině sedmdesátých let let se přiklonili k funk rocku a v průběhu let osmdesátých pak více k synthpopu za využití špičkových syntezátorů Prophet 5, Yamaha DX-7, bicí automat Roland TR-808, elektronická bicí sestava Simmons SDS-V a dokonce počítač Commodore 64, coby MIDI sekvencer. Z tohoto období stojí za zmínku album Nowy rozdział, kde na nový elektroničtější styl upozornil singl „Inwazja z Plutona“. Skupina se v devadesátých letech odmlčela a to až do roku 2003, kdy se členové Skawiński, Tkaczyk a Pluta dali znovu dohromady, tentokrát však bez zakládajícího člena Łosowského a s upraveným názvem Kombii, na jehož místo přibrali nového klávesistu Bartosze Wielgosze. Łosowski se vydal na sólovou dráhu pod názvem Kombi Łosowski. Situace tak poněkud připomínala část příběhu skupin Citron a Limetal. Začátkem roku 2014 přijali členové mezi sebe nového baskytaristu – Karola Kozłowského. Na konci května kapela vydala singl „Jaki jest wolności smak“ a v září se Sławomir Łosowski a další členové skupiny vrátili na turné pod názvem Kombi. Počátkem roku 2021 skupina oznámila vydání nového singlu z připravovaného nového alba Minerał życia, které vyšlo na konci téhož roku. Mezitím se stihla skupina zúčastnit charitativní epizody hudebního herního pořadu „Jaka to melodia?“, v níž hráli Tomasz Łosowski a Karol Kozłowski; třetím účastníkem programu byl hudební publicista Marek Sierocki. Nejnovější singl z aktuální desky nese název „Cię w snach“ a vyšel 14. února letošního roku.

Kombi: Mam Cię w snach

The Chainsmokers: Riptide

DJské duo Alexe Palla a Andrewa Taggarta, vystupující pod názvem The Chainsmokers, spolu začali skládat v roce 2012 v New Yorku. První mezinárodní úspěch přišel v roce 2014 s vydáním singlu „#Selfie“, který se dostal na 16. místo Billboard Hot 100 a na 11. místo v britském žebříčku singlů. U nás se nejvíce proslavily hity „Something Just Like This“, který natočili společně se skupinou Coldplay a dále „Closer“, ve kterém se objevila americká zpěvačka Halsey. Skupina od té doby vydala tři studiová alba a to poslední čtvrté nese název So Far So Good. Volím tentokrát otevírací skladbu „Riptide“, která byla zároveň promo singlem. Album se dostalo na první místo Top Dance/Electronic Albums Chart.

The Chainsmokers: Riptide

Harry Styles: Late Night Talking

První místo v Billboard Hot 100 a UK Singles Chart obsadivší skladba „As It Was“ ze třetího studiového alba Harry’s House, anglického zpěváka Harryho Stylese byla uvedena v minulém, tedy velmi opožděném, vydání naší rubriky. Uváděl jsem v ní, že se po „Watermelon Sugar“ stala druhým singlem, který dosáhl prvního místa. Nyní přichází ze stejného alba singl další a to „Late Night Talking“, který vyšel 20. května. Ten v UK Singles Chart obsadil místo 2. a v Billboard Hot 100 místo 4.

Harry Styles: Late Night Talking

John Norum: Voices of Silence

Také John Norum, kytarista skupiny Europe figuroval se svojí skladbou v uplynulém vydání. Píseň „Sail On“ dnes nahrazuje druhá skladba, kterou upozorňuje na nové, deváté album Gone To Stay a skladba nese název „hlasy ticha“, „Voices of Silence“. Vydání nové desky je plánováno na 28. říjen letošního roku. Už teď je přislíben další singl, který se bez pochyby objeví v dalších vydáních rubriky. Album, které se chystá, produkuje sám John Norum spolu Peer Stappem. O mix se pak stará Wyn David.

John Norum: Voices of Silence

Limahl: Never Ending Story

A jako bonbónek na závěr zařazuji 38 let starou píseň, která patřila k legendárnímu fantasy filmu stejného názvu, v češtině Nekonečný příběh. Píseň napsali skladatel Giorgio Moroder a textař Keith Forsey přímo pro film. A objevila se na Limahlově debutovém albu Don’t Suppose, které nejen díky samotné písni, ale také dalším singlům „Only for Love“ a „Too Much Trouble“ vyneslo zpěvákovi úspěch a comeback po krátké pauze po odchodu ze skupiny Kajagoogoo. Album vyšlo také licenčně v Československu u vydavatelství Opus (9113 1715) a v současné době jeho obliba stoupla i díky scénce v seriálu Stranger Things.

Limahl: Never Ending Story

Odkazem na tento seriál, jehož čtvrtá série přivedla na výsluní téměř zapomenutou píseň Kate Bush a zvýšila zájem o mnohé další hity osmdesátých let uzavírám toto vydání a jdu pracovat na dalším, které přinese ohlédnutí za letošními hudebními festivaly, které se konečně po dlouhé covidové pauze mohly konat.