Měsíc se s měsícem sešel a rubrika „Komu, čemu tleská svět“ se opět připomíná, aby přinesla ochutnávku z hudebních zajímavostí, novinek a přehledů z hitparád. Dnes nás, na rozdíl od minulého čísla, čeká o trochu více výletů do jiných zemí, než je Británie a Amerika, svět přeci jen netleská pouze těmto zemím a tak mnohé budou pro vás něčím úplně novým a zatím doposud neznámým a neobjeveným.
Do 4. vydání a zároveň 3. v roce 2022 se dostaly tyto hudební tipy:
1. Johnny Marr: Tenement Time
Píseň, se kterou začneme se objevila v 875. vydání pořadu Větrník na Rádiu Beat. Johnny Marr je britský kytarista a zpěvák. V letech 1982 až 1987 byl skladatelem – spolu s Morrisseym – a kytaristou The Smiths, anglické rockové kapely z Manchesteru. Kritika je označila za nejdůležitější kapelu alternativního rocku před vzestupem britské nezávislé hudební scény osmdesátých let. V posledních letech se vrací se sólovými projekty. Na podzim loňského roku začal vydávat sérii EP s názvem Fever Dreams a píseň, kterou vybral Jaromír Tůma do svého pořadu je z druhého dílu této série. Johnny Marr sice není na nevyšších pozicích hitparád, ale jeho význam nelze opomíjet.
2. Bastille: Shut Off the Lights
Britská indie rocková skupina Bastille má na svém kontě tři studiová alba, ke kterým v letošním roce přibylo čtvrté, které nese název Give Me the Future. Čtveřice muzikantů Dan Smith, Kyle Simmons, Will Farquarson a Chris „Woody“ Wood se proslavila především díky hitům „Pompeii“, „Things We Lost in the Fire“ a „Of the Night“. První dvě mají své stále místo v dramaturgii českých rádií, zejména Hitrádio a Rádio Kiss. Sérii těchto úspěšných singlů doplnila píseň „Happier“, která vznikla ve spolupráci s DJ a producentem Marshmello a která zaznamenala mimořádný úspěch. Skupina se do práce na novém albu pustila během lockdownů kvůli pandemie covidu. Album se zabývá tématy vztahu technologie a životů obyčejných lidí a otázkách, co přinese budoucnost…
3. Placebo: Beautiful James
Rocková alternativa z Londýna je další na našem seznamu. Skupina Placebo vznikla v roce 1994 a na svém kontě má sedm studiových alb, k nimž přidává osmé s názvem Never Let Me Go; to vyšlo 25. března a první singl z alba má název „Beautiful James“. V současnosti tvoří skupinu dva členové a to Brian Molko, který zastává posty zpěváka, kytaristy, baskytaristy, klávesisty a sáhne také po harmonice, saxofonu a perkusí. Druhým členem je Stefan Olsdal, který hraje na basu, kytaru a klávesy a doplňuje doprovodné vokály. Zde uvedený singl se objevil v 875. vydání Větrníku.
4. SixTONES: Kyōmei
Naše výlety mimo anglo-americké země směřují nyní do Japonska. Skupina SixTONES je japonský boyband a založena byla v roce 2015. Skupina pochází z talentové agentury Johnny & Associates, která vytvořila tréninkovou skupinu Johnny’s Jr. SixTones, ze které se SixTONES utvořila. Oficiální debut byl oznámen 22. ledna 2020. Singlové CD bylo nahráno s další skupinou Johnny & Associates s názvem Snow Man. Singlové CD neslo název SixTones vs Snow Man, kde SixTONES přispěli písní „Imitation Rain“. První album s názvem 1ST vyšlo 6. ledna 2021 a to současné City vyšlo v lednu tohoto roku. Nealbový singl „Kyōmei“ vyšel 2. března a dosáhl prvního místa v Japan Hot 100.
5. Stereophonics: Forever
Do Spojeného království se vrátíme za skupinou Stereophonics hrající alternativní rock. Skupina vznikla v roce 1992 ve Walesu. Původní sestavu skupiny tvořili zpěvák a kytarista Kelly Jones, baskytarista Richard Jones a bubeník Stuart Cable. Po celou dobu existence skupiny ve skupině zůstali pouze dva původní členové: Kelly Jones a Richard Jones, kteří ač nosí stejné příjmení, nejsou příbuzní. Na svém kontě mají jedenáct studiových alb a to dvanácté nese název Oochya!, ze kterého vybírám poslední singl s názvem „Forever“
6. Sherlocks: Sorry
Další rockovou alternativu nalezneme v Barnsley v jiřním Yorkshiru. Jejich kariéra nastartovala v roce 2015 na koncertech Festivalů v Readingu and Leedsu. Vydat od té doby stačili dvě studiová alba a to třetí nese název World I Understand, které v Británii dosáhlo 9. místa v žebříčku. Vybraná píseň Sorry, zazněla v 879. vydání Větrníku.
7. Camila Cabello & Ed Sheeran: Bam Bam
Singl „Bam Bam“ kubánsko-americké zpěvačky Camily Cabello pocházíz její plánované třetí studiové desky, která má vyjít 8. dubna. Talentovaná zpěvačka, někdejší členka skupiny Fifth Harmony se sólově začala prosazovat singly „I Know What You Did Last Summer“ ve spolupráci se Shawn Mendes a „Bad Things“ s Machine Gun Kellym, jenž se dostal na čtvrté místo v US Billboard Hot 100. U nás je zřejmě nejznámější její další duet s Mendesem a to „Señorita“ z roku 2019. Její aktuální počin je duet s angličanem Edem Sheeranem a dostala se do Top 10 v Kanadě, Mexico Airplay, Nizozemí, Panamě a Švýcarsku. Rovněž dosáhla desátého místa v Billboard Global 200.
8. OSKA: Mona Lisa, A Girl’s Best Friend
Naše další cesta míří do Rakouska. Indie popová zpěvačka a skladatelka OSKA představila své debutové album My world, My love, Paris. Legendární rakouskou stanicí Hitradio Ö3 nyní pravidelně zní singl „Mona Lisa, A Girl’s Best Friend“. Na dvanácti písních z alba se objevují témata a příběhy z jejího rodinného života zkušenosti mladého člověka vyrůstajícího v dnešním světě.
9. Iann Dior: Let You
Z Rakouska přes oceán do Ameriky za Michaelem Ian Olmem, který je známý pod uměleckým jménem Iann Dior. Portorický rodák, původem z města Arecibo je na hudební scéně od roku 2019 a své druhé studiové album On to Better Things představil v lednu tohoto roku. Rapper zpěvák a skladatel kombinuje pop, rap s prvky emo a v písni „Let You“ z jeho nového alba i využité prvky elektroniky osmdesátých let.
10. IGO: Helena
A nyní k našim severním sousedům, konkrétně do Polska. Igor Walaszek, neboli IGO se narodil 16. července 1992 v Krakově. Zde vystudoval školu a pak se vrhnul do hudebního světa a založil své hudební vydavatelství. Igo je známý především působením v projektu Bass Astral x Igo se kterým natočil dvě alba. Nyní však přichází se sólovou nahrávkou s názvem Helena.
11. Jakub Skorupa i Patrick The Pan: Joga
A v Polsku ještě chvíli zůstaneme. Polský muzikant Jakub Skorupa pochází z Knurów a upozornil na sebe v loňském roce, kdy se po vydání prvního singlu „Pociągi towarowe“, umístil na 3. místě Plebiscyt Sanki, který si klade za cíl objevovat zajímavé nové tváře na hudební scéně. Jeho hudba je melancholická směs popu, rapu a alternativy. Debut, který představuje má vyjít 11. března, singl z něj má název „Joga“ a natočen byl se skupinou Patrick The Pan polského zpěváka a kytaristy Piotra Madeje.
12. Billy Talent: The Wolf
A nyní letíme do Kanady. Zde je domovské místo skupiny Billy Talent, která na sebe upozornila nejvíce asi singlem „Fallen Leaves“ z jejich druhého studiového alba Billy Talent II, které vyšlo v roce 2006. Na hudební scéně působí již 29 let a jsou více méně věrní svým hudebním kořenům. Šesté studiové album, které vyšlo 21. ledna nese název Crisis of Faith, od jejich předposledního jej dělí celých 6 let. Není bez zajímavosti, že zpěvák a frontman Benjamin Kowalewicz a bubeník Aaron Solowoniuk mají polské předky. Píseň The Wolf zazněla 13. března v pořadu Větrník na Rádiu Beat.
13. Kodak Black: Super Gremlin
Rap a hip hop už od svých kořenů v raných 80. letech rozdělují hudební fanoušky. Přece jen je nutné si říct, že zásadní porušení do té doby zaběhnutých „standardů“ pro hudební tvorbu a to především nahrazení zpěvu rapováním byly pro veřejnost šokem. Díky specifickému přístupu k tvorbě a prezentaci si tyto žánry, podobně jako extrémní styly heavy metalu, či elektronické hudby zasluhují mít vlastní kategorii a nemíchat příliš do středního proudu. Hudební žebříčky ale mnohdy hovoří jinak. Píseň „Super Gremlin“ amerického rappera a producenta Kodak Blacka se vyšplhala na 3. místo amerického žebříčku Billboard Hot 100 a drží se v něm už 2 týdny. Hip hopová a elektronická scéna zasahující do středního proudu promíchala pořadí s tímto žebříčkem během března razantně. Neboť filmová „We Don’t Talk about Bruno“ poklesla z prvního místa na šesté a nahradila ji skladba „Heat Waves“ od Glass Animals, kterou jsme uváděli v minulém díle naší rubriky, hned za ní je Justin Bieber s the Kid Laroi a jejich „Stay“.
14. Saint Phnx: Happy Place
Skotské duo Saint Phnx, které tvoří bratři Alan a Stevie Jukesovi. Skupina vznikla v roce 2016 a v současnosti patří k vydavatelské společnosti Atlantic Records, u kterých vydali své první album s názvem DDMN. Jejich nové EP nese název Happy Place, stejně jako vybraná píseň, která zazněla ve Větrníku v 880. vydání 20. března. Navzdory veselému názvu „Happy Place“, je píseň ve skutečnosti věnována památce otce, který zemřel loni v lednu. Skupina jezdila na turné s Imagine Dragons, Yungblud, Arizona, and Lewisem Capaldim. Nutno říct, že v písni jsou slyšet jisté vlivy Imagine Dragons.
15. Aya Nakamura & Damso: Degaine
Výlet do Francie uděláme za zpěvačkou Aya Nakamura, původním jménem Aya Coco Danioko. Původně Malijská rodačka studovala módu na La Courneuve a později se pustila do hudební tvorby pod svým uměleckým jménem. Její hudební počátky byly online. Své písně „Karma“ a „J’ai mal“ sdílela na internetu a velmi krátce na to si získala příznivce. Další z písní, „Brisé“, kterou složil Christopher Ghenda, nasbírala na YouTube 34 milionů zhlédnutí a duo s rapperem Fababym „Love d’un voyou“ ji dostalo do hitparád ve Francii. Její aktuální píseň – duet s Congo-Belgickým rapperem a zpěvákem Damso je aktuálně první ve Francouzské hitparádě.
16. Rammstein: Zeit
A z Francie do Německa. A není to nikdo jiný než industrial metalová legenda Rammstein, která je na hudební scéně již 28 let se sedmi studiovými alby. Muzikanti pocházejí z bývalé NDR, odkud pochází mimo jiné i další německy zpívající kapela Puhdys, která se v osmdesátých letech těšila hlavně u nás veliké oblibě. Rammstein si získali věhlas i na západní hudební scéně, nominováni byli dvakrát na cenu Grammy za nejlepší metalový výkon a to v roce 1999 za píseň „Du hast“ a poté v roce 2006 za „Mein Teil“. Aktuální novinka „Zeit“ je překvapivě klidnější, zato dramatická skladba, která se dotýká tématu času, kterého se mnohdy nedostává, nelítostně plyne a měří všem stejně.
17. Midnight Oil: At the Time of Writing
Australskou rockovou skupinu Midnight Oil, někdy přezdívanou „The Oils“ tvoří Peter Garrett (zpěv, harmonika), Rob Hirst (bicí), Jim Moginie (kytara, klávesy) a Martin Rotsey (kytara). Skupina byla založena v Sydney v roce 1972 a na svém kontě má nyní třináct studiových alb, a prodaných přes 20 milionů nosičů. V České republice skupina poprvé vystoupila na festivalu Colours of Ostrava 21. července 2017. Vydání posledního alba „The Resist“ provázela i zpráva, že aktuální turné, které kapela uspořádá bude tím posledním. Jejich nejslavnější píseň „Beds Are Burning“ z roku 1987 ani po letech neztratila své kouzlo. Z aktuální desky vybírám píseň „At the Time of Writing“.
18. Avril Lavigne & Blackbear: Love It When You Hate Me
Francouzsko-kanadská zpěvačka Avril Lavigne na sebe po letech, kdy ji nemoc znemožnila vystupovat, upozornila singlem „Bite Me“ z nové desky Love Sux, která hned na první poslech znamenala návrat k punk popovým kořenům. Ovšem její nabyté zkušenosti z pozdějších let, kdy experimentovala i s elektronickou částí hudebního spektra se jen tak neztratily. To dokazuje i spolupráce s americkým muzikantem nosícím jméno Blackbear. Ten má na svém kontě spolupráci mj. i s Billie Eilish, All Time Low, Ellie Goulding nebo Maroon 5. Píseň „Love It When You Hate Me“ kombinuje prvky, jak elektroniky, tak pop punku, na jaký jsme z prvních alb zpěvačky zvyklí.
19. Dua Lipa & Megan Thee Stallion: Sweetest Pie
Co si budem nalhávat, v posledních letech nemalé množství písní a hlavně pak jejich videoklipů by si zasloužilo označit hvězdičkou, či připnout nálepku „pouze pro dospělé“. Také mnohá alba nosí, kvůli ne zrovna slušným výrazům, či tématům, dobře známou nálepku „Parental Advisory, Explicit Content“, která hyzdí obaly kompaktních disků a gramofonových desek. Nejinak je tomu i v případě duetu anglické zpěvačky Dua Lipa a americké rapperky Megan Thee Stallion, které vyzývavě tancují v odění, jenž víc odkrývá, než zakrývá. Novinka „Sweetest Pie“ ze začátku března má již nyní více než 20 milionů shlédnutí na portále YouTube a dosáhla 3. místa v US Hot Rap Songs. Píseň je prozatím pouze singlem a má být zařazena na druhou řadovou desku Megan Thee Stallion.
To je za měsíc březen vše. V nadcházejících dnech se přichystá další protiválečný speciál a již teď se plní seznam písní na dubnové vydání rubriky. Zdá se, že nové hudby vzniká tolik, že jej ani dvacetipísňový měsíční přehled není schopen dostatečně pokrýt. Nastává ovšem otázka, které z písní zapadnou a které s námi zůstanou jako stálice. Tuto odpověď nám dá čas. V každém případě kdyby všichni na světě raději muzicírovali, ať už jakkoliv, než válčili, byl by tento svět hned lepším místem k životu. Těším se zase u příštího vydání se všemi, kteří mají rádi hudbu a hledají nové podněty z řad těch hudebních vod, které nám běžná rádia ne vždy nabízí.
Do Spotify playlistu bohužel nebylo možné zařadit japonskou skupinu SixTONES, která je na platformě nedostupná.
Napsat komentář