Jaké hudební novinky, zajímavosti se objevily během února a jak si stojí písničky v hitparádách? Na to se podíváme nyní. Zdá se, že únor je krátký měsíc, ale i tak se toho stihlo hodně. Opět zde máme novinky známých, či dokonce legendárních umělců i mladou krev a jejich pohled na hudební činnost.

Do 3. vydání a zároveň 2. v roce 2022 se dostaly tyto hudební tipy pro vás:

1. Scorpions: Peacemaker

Začneme trochu zostra, ovšem ne nijak extrémně. Německá rocková legenda se jménem Scorpions je na hudební scéně pojmem. Mají na svém kontě 18 studiových alb a jeden hit za hitem. Namátkou třeba „Lovedrive“, „Bad Boys Running Wild“, „Big City Nights“, „Tease Me, Please Me“, „Wild Child“, nebo i spolupráci s projektem Avantasia na písni „Dying for an Angel“, případně duet s finskou zpěvačkou Tarjou v písni „The Good Die Young“. K tomu nepřeberné množství balad jako „Holiday“, „Lady Starlight“, „Still Loving You“, „Wind of Change“, „Send Me and Angel“, nebo „Wild Dove“. Devatenácté album nese název Rock Believer a vyšlo 25. února. Prvním singlem z této nové desky je píseň „Peacemaker“.

Scorpions: Peacemaker

2. Jethro Tull: Mrs. Tibbets

Hudební legendy, které nepověsily muzicírování na hřebík, mají stále co říct. Výjimkou nejsou ani britští Jethro Tull z Blackpoolu jejichž kombinací blues rocku, jazzu a art rocku dominuje Ian Anderson s příčnou flétnou. Na svém kontě mají 21 alb a to poslední dvaadvacáté nese název „The Zealot Gene“ a vyšlo 28. ledna. Album se hned dostalo na devátou pozici v UK Albums Chart a stalo se tak prvním albem této skupiny dosahující Top 10 od roku 1972. „Mrs. Tibbets“ je úvodní skladba z této nové desky.

Jethro Tull: Mrs. Tibbets

3. Echo & The Bunnyman: My Kingdom

Máme tu jeden retro návrat, neboť následující píseň pochází z roku 1984. Liverpoolská skupina Echo & The Bunnyman se dala do kupy v roce 1978 a své debutové album „Crocodiles“ vydala v roce 1980. Původní sestavu tvořili zpěvák Ian McCulloch, kytarista Will Sergeant a baskytarista Les Pattinson. V roce 1980 se připojil Pete de Freitas jako bubeník kapely. Jejich hudba je definována, jako post-punk a new wave, patří tedy ke klasickým zástupcům elektronicko-rockové scény, která v osmdesátých letech zažívala velký boom. V lednu a únoru tohoto roku vyšly v gramofonové reedici alba Crocodiles (1980), Heaven Up Here (1981), Porcupine (1983), Ocean Rain (1984) a Songs to Learn & Sing (1985). Vzhledem k tak rozsáhlému reedičnímu programu skupiny jsem se rozhodl podělit se s nahrávkou z rozhlasové stanice Vltava z roku 1984, kde v pořadu Komu, čemu tleská svět byla uvedena píseň „My Kingdom“ z desky Ocean Rain.

4. Sting: (Sittin‘ On) The Dock Of The Bay

Sledování pořadu Větrník na Rádiu Beat se vyplatí každému, kdo se zajímá zejména o rockovou hudbu a právě v 873. vydání tohoto pořadu upozornil Jaromír Tůma na novinku od anglického zpěváka Stinga, někdejšího frontmana skupiny The Police. Na svém patnáctém studiovém albu s názvem The Bridge, vzpomíná na Otise Reddinga, který v prosinci roku 1967 vydal píseň „(Sittin‘ On) The Dock of the Bay“. Stalo se tak tři dny před jeho tragickou smrtí v letecké havárii. Píseň se později stala prvním posmrtným hitem číslo jedna na amerických žebříčcích. Stingova verze je velmi pokorná a věrná originálu, jako připomínka legendárního zpěváka.

Sting: (Sittin‘ On) The Dock Of The Bay

5. We Don’t Talk About Bruno (Z filmu „Encanto“)

Jestli něco doslova rozbouralo americké žebříčky, pak je to bezpochyby píseň z animovaného filmu Encanto z dílny Walta Disneyho. Film šel do kin v roce 2021 a vypráví příběh neobyčejné rodiny Madrigalových, žijící v kouzelném domě na očarovaném místě zvaném Encanto. Díky kouzlu má každé dítě v rodině má jedinečný dar. Jediná dívka jménem Mirabel, však obdařena není. Magie obklopující Encanto se začne vytrácet a Mirabel zjistí, že právě ona by mohla být poslední nadějí své výjimečné rodiny. Film, je jako většina Disneyho děl prostoupen hudbou a muzikálovými čísly. Píseň „We Don’t Talk About Bruno“ napsal Lin-Manuel Miranda, který je hudebním skladatelem, textařem, zpěvákem i hercem, zároveň také držitelem Pulitzerovy ceny, tří cen Grammy, ceny Emmy a tří cen Tony. Kromě aktuálního Disneyho hitu pracoval na hudbě i pro filmy Odvážná Vaiana: Legenda o konci světa, Star Wars: Síla se probouzí, nebo Mary Poppins se vrací. Pracoval také na muzikálech a divadelních projektech, objevil se také v malých rolích filmu Neobyčejný život Timothyho Greena, nebo seriálu Taková moderní rodinka. Píseň zpívají herci – dabéři animovaných postav a to: Carolina Gaitán, Mauro Castillo, Adassa, Rhenzy Feliz, Diane Guerrero, Stephanie Beatriz, a pár dalších z vedlejších rolí. „We Don’t Talk About Bruno“ se setkalo s všeobecným uznáním od hudebních kritiků, kteří ocenili Mirandino řemeslné umění a tajemný prvek písně, také chytlavý rytmus, všestrannou kompozici, dobrý text i obsazení. Píseň se již pátým týdnem drží na 1. míste v Billboard The Hot 100.

We Don’t Talk About Bruno (From „Encanto“)

6. Glass Animals: Heat Waves

Píseň „Heat Waves“ od britské indie rockové a psychedelic popové formace Glass Animals není žádnou novinkou, éterem našich rádií již nějakou dobu zní a její popularita jen tak neklesne. Čtyřčlenná skupina pocházející z Oxfordu se skládá z členů Dava Bayleyho, který je zpěvákem, kytaristou, klávesistou a doplňuje i některé bicí a tamburínu, Drewem MacFarlanenem, který zpívá doprovodné vokály, a doplňuje kytaru a klávesy, skupinu dále tvoří basák a klávesista a rovněž doprovodný zpěvák Edmund Irwin-Singer a nakonec bubeník Joe Seaward. Dave Bayley je hlavním skladatelem a textařem skupiny a nejinak je tomu i na poslední desce Dreamland, která je třetí v pořadí a píseň „Heat Waves“, která obsadila vysílací dramaturgii především stanic Hitrádio a Evropa 2, se zde objevuje nyní hlavně proto, že její popularita stoupla. Za poslední týdny se vyšplhala na druhé místo v Billboard The Hot 100 hned za Deisneyovu píseň, uvedenou výše.

Glass Animals: Heat Waves

7. Imagine Dragons and JID: Enemy

Skupina Imagine Dragons již není žádným nováčkem a nějakou dobu je již velkým pojmem. Talentovaná čtveřice muzikantů z americké Las Vegas o sobě dali první deskou „Night Visions“ vědět už v roce 2012 a s hity „Radioactive“, „It’s Time“ nebo „Demons“ se hned vyšplhali na přední místa žebříčků. Skupina hrající kombinaci rocku, popu, EDM a alternativy, představuje díky chytlavým melodiím, nápaditosti a schopností přesně se trefit do současných trendů s využitím nejnovějších zvukových prvků ve spojení s tradičním přístupem ke skládání i vystupování, tvoří mladý pop-rockový proud orientovaný na komerční scénu pro širokou fanouškovskou základnu. Zde uvedená píseň je součástí soundtracku k seriálu Arcane. Wikipedie popisuje seriál takto: „V době války rozdílných ideologií, kdy se mimo jiné válčí o arkanskou technologii, jež probíhá mezi pokročilým a utopickým městem Piltover a utlačovaným podzemím Zaun, proti sobě stojí dvě sestry, Vi a Jinx.“ Píseň „Enemy“ tedy protivník nazpívala skupina ve spolupráci s americkým rapperem s uměleckým jménem JID.

Imagine Dragons and JID: Enemy

8. Red Hot Chili Peppers: Black Summer

Skupina Red Hot Chili Peppers dnes už právem patří k legendám na poli rockové hudby. Jejich první hudební krůčky sahají do osmdesátých let minulého století. Od první eponymní desky letos uplyne 38 let. Opravdovou díru do světa udělali v roce 1991 díky desce Blood Sugar Sex Magik s písněmi „Give It Away“, nebo „Under the Bridge. Skupině se dařilo po celá devadesátá léta s alby One Hot Minute a Californication s mimořádnou odezvou. Dodnes si pamatuji senzaci, která provázela jejich deváté studiové album Stadium Arcadium z roku 2006, které na všech žebříčcích obsadilo první místa. Popularitu neztratili ani dnes a ochutnávkou z novinkové desky Unlimited Love, jejíž vydání je naplánováno na 1. duben letošního roku je skladba „Black Summer“, která jako singl vyšla 4. února. Je to první skladba po 16 letech na které se podílel John Frusciante, který skupinu opustil již několikrát. Poprvé v roce 1992, následně se vrátil v roce 1998, v roce 2009 odešel znovu a jeho návrat do skupiny se uskutečnil v roce 2019.

Red Hot Chili Peppers: Black Summer

9. Meat Loaf: I’d Do Anything For Love (But I Won’t Do That)

Na konci ledna zemřel legendární zpěvák Meat Loaf, jehož hudba je mimo jiné i zdroj inspirace pro Tobiase Sammeta a jeho projekt Avantasia. Meat Loaf, vlastním jménem Marvin Lee Aday byl známý zejména spolupráci se skladatelem Jimem Steinmanem se kterým složil všechny své největší hity. První album Bat Out of Hell vyšlo v roce 1977 a zaznamenalo velký úspěch. Následující Dead Ringer z roku 1981 mu přineslo největší slávu umístěním na první místo britské hitparády, částečně i díky singlu „Dead Ringer For Love“, což byl duet se zpěvačkou Cher. Pokles popularity vyrovnal comeback v roce 1993 s albem Bat Out Of Hell II – Back Into Hell, ze které pochází jeho nejznámější skladba „I’d Do Anything For Love (But I Won’t Do That)“. Meat Loaf byl i herec, zahrál si například ve filmech Klub rváčů nebo Králové ro(c)ku a mnoho dalších. Jeho život ukončily komplikace s onemocněním Covid-19. Připomeňme si nyní jeho největší a nejznámější hit.

Meat Loaf: I’d Do Anything For Love (But I Won’t Do That)

10. The Jackson 5: ABC

Největší retro návrat v této rubrice představuje reedice alba ABC americké skupiny The Jacksons 5 z letošního roku, původně však 1970. The Jackson 5 byli na začátku 70. let považováni za „hudební fenomén pop music“, přičemž právě tu odstartovali pozdější úspěšnou sólovou kariéru dva z její členů: Jermaine a úspěšnější Michael. Skupinu vytvořil Joseph Jackson, otec všech pěti synů ve skupině a fungoval jako manažer. Po odchodu Michaela Jacksona ze skupiny sice popularita kvintetu opadla, ale skupina nikdy oficiálně neukončila činnost. Michael se ke skupině vrátil na albu Victory, které znamenalo určitý comeback v popularitě. Mírně zkrácený singl „Torture“ byl uvedený i v pořadu Komu, čemu tleská svět v roce 1984 na stanici Vltava.

Není bez zajímavosti, že z písničky „ABC“ je vzatá část melodické i textové fráze. „ABC is easy, it’s like counting up to three, sing a simple melody, that’s how easy love can be“, kterou nazpívali Vula Malinga a Kyle Johnson a produkoval Hal Ritson v debutovém singlu britského DJe a producenta se jménem Sigala.

The Jackson 5: ABC

A zde pro srovnání Sigalova „Easy Love“ s použitím části „ABC“ od The Jacksons 5

Sigala: Easy love

11. Coldplay & Selena Gomez: Let Somebody Go

„Nechat někoho jít“, tedy „Let somebody Go“ je píseň ze spulupráce britské skupiny Coldplay a americké zpěvačky Seleny Gomez, natočené pro deváté studiové album skupiny Music of the Spheres. Píseň produkovali Max Martin, Oscar Holter, Rik Simpson, Daniel Green a Bill Rahko v koprodukci Metro Boomin a byla vydána k digitálnímu stažení a streamování prostřednictvím Parlophone jako třetí singl z alba 7. února 2022. Kritici píseň považují za vrchol alba. Skladba neobsahuje žádné přehnané efekty a je postavená na doprovodu klavíru, elektronického bicího partu doplněného jemným syntezátorovým pozadím a čistý zpěv obou sólistů, skladba ke konci graduje přechodem k více rockovému aranžmá.

Coldplay & Selena Gomez: Let Somebody Go

12. The Weeknd: Out of Time

Páté studiové album kanadského zpěváka a skladatele The Weeknd slaví úspěch. Umístilo se na druhém místě US Billboard 200 a na prvním v UK Albums. Poslední singl z alba „Out of Time“ vyšel 25. ledna tohoto roku. The Weeknd popsal koncept alba jako stav očistce – cestu ke „světlu na konci tunelu“ a je pokračováním jeho čtvrtého studiového alba After Hours (2020). Hudebně je album ovlivněné synthpopem a novou vlnou 80. let. The Weeknd ke skládání svých písni řekl časopisu Billboard toto: „Kdo ví, jak bude znít další? Pokud jde o moje alba, je tam soudržný zvuk, ale nemůžu se držet jen jednoho stylu. Takže v jedné skladbě uslyšíte EDM, hip-hop a tři další vlivy v jedné skladbě – a tak nějak se nám to podaří.“ Zvláštnost a jedinečnost písní z poslední éry dokresluje spojení inspirace dekády Depeche Mode, Duran Duran, nebo vlivy Michaela Jacksona z desek Off the Wall, nebo Thriller se zvuky a hudebními postupy EDM, hip hopu či dub stepu. Skladba „Out of Time“ pak představuje ryzí osmdesátkovou produkci.

The Weeknd: Out of Time

13. Me And That Man: Under The Spell

Temnou skladbu „Under the Spell“ má na svědomí formace Me And That Man, která je sestavena z členů: Adam Darski, frontman polské black/deathmetalové skupiny Behemoth a členů kapel Exodus, Morbid Angel, Lamb Of God nebo Ghost. Doplňuje je Alissa White-Gluz ze švédské skupiny Arch Enemy. Samotná skladba ovšem není laděná do extrémního metalu, ale je temným rockem v kombinaci s blues a folkem. Skladba pochází z druhého pokračování alba New Man, New Song, Same Shit, jehož první díl vyšel 27. března 2020, ten druhý pak 19. listopadu 2021. Píseň uvedl Jaromír Tůma v 873. vydání pořadu Větrník na Rádiu Beat.

Me And That Man: Under The Spell

14. Machine Gun Kelly & Willow: Emo Girl

Rapper Machine Gun Kelly jehož rapperská kariéra odstartovala v uplynulé dekádě se pustil na svém předchozím albu Tickets To My Downfall do pop-punku a zdá se, že v tom hodlá pokračovat. Svoji přezdívku získal díky rychlosti svého rapování a je to odkaz na banditu George „Machine Gun“ Kellyho z doby americké prohibice. 14. prosince 2011 byl MGK jmenován Nejvíce sexy průlomovým MC roku 2011 od MTV. 18. března 2012 vyhrál MTV cenu Breaking Woodie. Následující pop-punková deska má nést název Mainstream Sellout a její vydání je naplánováno na 25. březen 2022. Singl Emo-Girl napodobuje pop punk a emo scénu první dekády tohoto století a nese inspiraci kapel Blink-182, New Found Glory nebo Bowling for Soup. Skladba je o vyznání k dívce, která je ztělesněním všech emo prvků a možná i klišé tohoto životního stylu. Píseň, jež má parodické prvky by možná mohla snést tematické srovnání se „Známkou punku“ české skupiny Visací zámek, ale názor ať si udělá každý sám.

Machine Gun Kelly & Willow: Emo Girl

15. Korn: Lost In The Grandeur

Čerstvým novinkovým titulem je deska Requiem od americké nu metalové skupiny Korn. Vyšla 4. února a posledním singlem z alba je píseň Lost in the Grandeur. Začátek natáčení byl oznámen v dubnu 2021. Díky pandemické situaci kolem Covidu-19 získala skupina nadbytek času, který zužitkovala pro dokončení tohoto alba. „Je to album zrozené ze schopnosti tvořit bez obvyklého časového presu. Je nabité novým tvůrčím procesem bez časových omezení, díky nimž kapela dokázala s Requiem věci, které jim poslední dvě dekády nebyly vždy umožněny, jako např. věnovat více času společnému experimentování nebo pilnému nahrávání na analogovou pásku – procesy, které v jejich hudbě odhalily nově objevený zvukový rozměr a texturu.“, tolik z tiskové zprávy. První singl „Start the Healing“ se objevil už v listopadu 2021.

Korn: Lost In The Grandeur

16. Justin Bieber & The Kid Laroi: Stay

Z rockových sfér přejděme opět k popové a elektronické škatulce populární hudby. Tu představuje spolupráce kanadského zpěváka a lamače dívčích srdcí Justina Biebra a australského rappera a zpěváka the Kid Laroi. Píseň vyšla už v druhé polovině loňského roku a objevuje se často v českých rozhlasových stanicích. „Stay“ vyvrcholila na první příčce žebříčku Billboard Hot 100 a stala se první písní The Kid Laroi, která vedla hitparádu. Pro Biebera se jedná o osmou písní číslo jedna. Píseň se navíc umístila na vrcholu žebříčku Billboard Global 200. V posledních týdnech si držela v Billboard Hot 100 místo páté a minulý týden poklesla na místo šesté. The Kid Laroi tvořil píseň když trávil čas s producenty Charlie Puthem, Omerem Fedim a Blakem Slatkinem ve Slatkinově domě. Puth hrál melodii písně na klávesy, Laroiovi se zalíbila a chtěl ji dostat do produkčního softwaru Pro Tools, aby ji použil k vytvoření písně. Poté šel do studia, kde nahrává Justin Bieber s přesvědčením, že Bieber „bude znít perfektně“. Dokončili spolu píseň a nakonec vydali i když Justin chvíli váhal, zda jeho vokály znějí dostatečně dobře.

Justin Bieber & The Kid Laroi: Stay

17. Ed Sheeran & Bring Me the Horizon: Bad Habits

U popu jsme dlouho nepobyli, i když… Jak se to vezme. Někdy je zvláštní, jak může jiné aranžmá skladby proměnit její tvář, své o tom vědí DJové a fanoušci taneční a hip hopové hudby, kteří jsou zvyklí na to, že běžnou součástí této hudby jsou samply starších písní, nebo je dokonce celá píseň remixem. Zde se jedná o novou podobu velmi známé a na našich rozhlasových stanicích stále dokola otáčené „Bad Habits“ anglického zpěváka Eda Sheerana. Tato taneční píseň vyšla 25. června 2021, pro letní diskotéky jako stvořená. O spolupráci se skupinou Bring Me The Horizon pojednával samostatný článek MiniGramorevue, takže ve stručnosti: Skladba vznikla po společném vystoupení na Brit Awards 2022 a po video hovoru na sociálních sítích se hudebníci dohodli k natočení studiové verze tohoto počinu. A výsledek je překvapivý. Opět se ukazuje, že hudba nezná hranic, a kde je vůle, je možné všechno.

Ed Sheeran & Bring Me the Horizon: Bad Habits

18. GAYLE: abcdefu

Za zmínku stojí určitě i píseň „abcdefu“ od americké zpěvačky Gayle. Rodačka z Dallasu v Texasu se narodila 10. června 2004 a zpívat začala od 7 let. Aby se mohla věnovat hudební kariéře, přestěhovala se nakonec do Nashvillu v Tenesee. Poté, co vydala několik vlastních singlů, ji objevil bývalý porotce American Idol a hudební vydavatel Arthouse Kara DioGuardi a podepsal s ní smlouvu s Atlantic Records. Následoval první oficiální singl, kterým je zde uvedená skladba kombinující prvky rocku a popu s elektronickou bicí linkou. Skladba se stala virální na sociální síti TikTok a streamovací službě Spotify. Nakonec se píseň umístila na 3. místo v Billboard Hot 100. Mimo Spojené státy se „ABCDEFU“ umístilo na prvním místě ve Finsku, Německu, Irsku, Norsku, Švédsku a Spojeném království a v první desítce v Austrálii, Rakousku, Novém Zélandu a Švýcarsku.

GAYLE: abcdefu

19. Neil Young & Crazy Horse: Human Race

Toto vydání zakončíme blues rockem kanadsko-amerického zpěváka Neila Younga. 41. album nese název Barn a natočil ho se skupinou Crazy Horse, pro kterou se album stává 14. společným počinem. Robert Christgau ve svém sloupku „Consumer Guide“ publikovaném na Substacku udělil desce Barn známku „A“ a označil ji za „první album nových Youngových písní od desky Fork in the Road (2009), které opravdu stojí za to.“ Mezi vrcholné skladby podle něj patří „Canerican“, „Change Ain’t Never Gonna“, „Human Race“, „Tumblin‘ Through the Years“, a „Don’t Forget Love“. Jaromír Tůma v 875. vydání Větrníku zvolil skladbu Human Race, kterou pořad uzavřel. I já jej zařazuji na konec rubriky, částečně i z důvodu, že jej nelze nalézt ve streamovací službě Spotify, z vlastního rozhodnutí zpěváka, tudíž playlist umístěný níže je o tuto skladbu chudší.

Neil Young & Crazy Horse: Human Race

Playlist celého vydání ve streamovací službe Spotify, kromě poslední skladby, je zde:

Playlist 3. vydání Komu, čemu tleská svět

To byl tedy přehled hudebních novinek a senzací na žebříčcích za měsíc únor. Co přinesou následující měsíce, to se uvidí. Všichni víme, co se stalo na konci února a doba není lehká. V hudebním světě se to určitě odrazí a už teď mohu přislíbit speciál protiválečných písni.