Prosincové žebříčky hitparád, především v těch singlových, ovládly, tak jako každý rok, vánoční písničky. Předvánoční atmosféra vybízí k poslechu právě k této části populární hudby, jelikož je to pouze jednou za rok, a tak notoricky známé písničky posloucháme stále dokola. Jakmile svátky skončí, uložíme je k ledu a počkáme si opět další rok na to, až nám známé melodie krásně hudebně přibarví atmosféru Vánoc.

Ovšem každý rok se objevují vánoční písničky nové a nejinak tomu bylo i v letošním roce. Kromě nich ovšem pohlédneme do hitparád jiných Evropských i Asijských zemí a podíváme se i na nově vydaná alba. Chtěl bych vás tímto uvítat v nové rubrice, kterou hodlám, pokud možno pravidelně uveřejňovat zde na stránce Mini Gramorevue. Rubrika má název „Komu, čemu tleská svět“ a není to náhoda. Stejný název měl i rozhlasový pořad vysílaný svého času na stanici Vltava, Československého rozhlasu. Ačkoliv nejsem Jaromír Tůma ani nikdo z redaktorů a hlasatelů, kteří se na podobných pořadech podíleli a potěšili tak touhu československé mládeže po zahraniční hudbě, budu se snažit ve stejném duchu vybírat písničky z předních příček světových hitparád, ale také vybírat zajímavosti, písničky z oceňovaných alb, a to od Spojených států až po Asii. Snad se bude v průběhu času můj výběr zkvalitňovat a vy jej shledáte zajímavým. Teď už ale pojďme k jednotlivým skladbám.

V úvodu jsem zmiňoval nově vznikající vánoční písně v populární hudbě. A právě taková je naše první skladba. Nemá ji na svědomí nikdo jiný než Elton John a Ed Sheeran. Vzhledem k tomu, že Eltonu Johnovi se tvorba Eda Sheerana velice líbí, byla asi jen otázka času, kdy dojde mezi těmito dvěma muzikanty k hudební spolupráci. Skladba má název jednoduše Merry Christmas. Nejedná se o žádnou hudební revoluci, hudba má předvídatelný charakter a typickou vánoční náladu. Nejlepší způsob jak k ní přistoupit je prostě poslouchat a nechat se unést Vánoční atmosférou.

Zpěvačka s nezaměnitelným hlasem na sebe upozornila především svou druhou deskou „“21″“, vydanou v roce 2009, toto album bylo doslova napěchované jednou peckou za druhou, kdo by neznal „“I Set Fire to the Rain““, „“Roling in the Deep““, cover verzi „“Lovesong““ původně od The Cure a hlavně „“Someone Like You““. Ani druhé album neuzůstalo pozadu s písničkami „“Hello““, „“Send My Love (To a New Lover)““, „“When We Were Young““, nebo „“Water Under the Bridge““, Adele se na pět let odmlčela a mezi tím u ní došlo k výrazné proměně i co se vzhledu týče. Opravdoví fanoušci ale tuto stránku nikdy příliš neřešili a nechali se unášet její hudbou a její nová deska s názvem „“30″“ splnila naše očekávání. Po prvním úspěšném singlu „“Easy on Me““, přichází další s názvem „“Oh My God““.

Nejen naše rozhlasové stanice ovládl po úspěšné taneční písničce „“Bad Habits““ i další singl Eda Sheerana s názvem „“Shivers““. Singl se dostal na první místo v Britské, Švýcarské, Švédské, Irské, Německé, Kanadské i Rakouské hitparádě. „“Píseň vznikla přibližně za tři dny, což je pro mne trochu netypické. Cítil jsem však, že ji posluchači ocení. Původně mělo jít o pilotní singl z nové desky, ale nakonec jsem názor přehodnotil a zjistil, že ‚Shivers‘ je spíše podzimní záležitost. Proto vychází jako třetí,““ svěřil se Sheeran.

Píseň „Finish Line“ z alba „The Lockdown Sessions“ Eltona Johna pojmenované příznačně dle situace, která celosvětově ochromila hudební scénu je zatím posledním vydaným singlem z tohoto alba. Společně s ním zpívá i legendární Stevie Wonder.

Atmosféru z celosvětové covidové situace odráží i skladba „Isolation“ od hudebníka Rogera Taylora, bubeníka skupiny Queen. Vyšla na jeho zatím posledním, šestém sólovém albu Outsider, které vyšlo v říjnu tohoto roku.

Výlet k našim sousedům, konkrétně do Polska uděláme za zpěvákem Dawidem Piotrem Kwiatkowskim, laureátem MTV Europe Music Award za nejlepší polský a evropský počin. Zpěvák má na kontě tři desky, z toho první nesoucí název 9893, vyšla poté i v akustické verzi. Píseň „Proste“ pochází z poslední desky, která se jmenuje prostě a jednoduše Dawid Kwiatkowski.

Metal, i když neútočí na ty nejvyšší místa v hitparádách má s současné hudbě stále pevné umístění a svoji popularitu. K tomu přispívá i novinka britské skupiny Asking Alexandria s názvem „Fame“. Pochází z desky „See What’s on the Inside“ a upozornil na ni v 865. vydání pořadu „Větrník“ Jaromír Tůma.

Rakouský rapper jménem „RAF Camora“ vydal letos sedmou desku s názvem „Zukunft“. Z ní pochází i skladba „Guapa“. Nejedná se o čistokrevný rap, spíše o kombinaci taneční hudby a hip hopu.

Návrat legendární skupiny ABBA na hudební scénu si přál nejeden fanoušek a tak skupina po více než třiceti letech dala znovu dohromady a natočila dlouhohrající desku s novým materiálem. Poslední ze singlů z této desky má název „Little Things“. Žádné experimenty, žádné novoty, ABBA přichází s klasickým stylem své tvorby. V tomto případě se jedná o pomalou příjemnou skladbu s dětským sborem hodící se do vánoční atmosféry.

V žebříčcích si vedou mimořádně dobře i staré a osvědčené singly, zejména ty vánoční, které se každoročně opakují. Bez nich si Vánoce už ani nedovedeme představit i když nás mohou někdy iritovat. „Last Christmas“ od skupiny „Wham“ je snad druhá nejhranější skladba v našich rádiích a to i na těch, které většinou do osmdesátých let příliš často nesahají, takováje například i síť stanic „Hitrádio“. Upřednostnil jsem ji před skladbou „All I Want for Christmas is You“, která je na prvním místě. Potěšit může i remasterovaný videoklip, který byl znovu naskenován z původních filmových materiálů do rozlišení 4K.

Mezi vánoční klasiky patří i méně známá, ale neméně kvalitní skladba „Wonderful Christmas“ od Paula McCartneyho. Píseň pochází z roku 1979 a byla natočena během nahrávání materiálu pro album „McCartney II“, které vyšlo v nadcházejícím roce. Píseň v roce 2016 nazpívala dvojice Kylie Minogue a Mika.

K novinkovým singlům se vrátíme nyní. Uplynulý měsíc vydala zatím poslední album s názvem „Heights“ americká pop rocková skupina „Walk the Moon“, proslulá písničkou „Shut up and Dance“, která tehdy ovládla vysílací čas většiny českých rádií. Nový singl nese název „Rise Up“ a je zatím posledním z tohoto alba.

Skupina Deep Purple patří mezi žijící rockové legendy, jejich příběh začal koneckonců v roce 1968. Poslední deska nese název „Turning to Crime“ a je založená na cover verzích. Vybírám píseň „Rockin‘ Pneumonia and the Boogie Woogie Flu“ původně od Huey ‚Piano‘ Smith jako příjemný rock’n’roll.

Jiný druh hudby přináší Švédský „umělecký kolektiv“, jak píše anglická Wikipedie s názvem „NEIKED“. Jedná se o skupinu zpěváků, skladatelů a producentů. Na vrcholy žebříčků zamířila v roce 2016 píseň Sexual s pozvaným hostem „Dyo“. Noivinka nese nadějeplný název „Better Days“ a jako hosté jsou tentokrát přizvaní zpěvák a rapper „Polo G“ a zpěvačka „Mae Muller“.

Česká rodačka Katrin Vogelová, nesoucí nyní jméno Katja Krasavice působí na německé hudební scéně od roku 2017. V Německu ovšem žije už od dětství. První studiové album vydala v loňském roce a nese název „Boss Bitch“. Píseň, kterou zde uvedu nazpívala společně se zpěvačkou „Leony“, která ovládla naše rádia s písní „Faded Love“, stojící na písni „Dragostea Din Tei“ od moldavské skupiny „O-Zone“. Píseň je pouze jako singl a není součástí žádného alba.

K-Pop nedostává v českých luzích a hájích příliš mnoho prostoru, a to i přes nesporný zdroj inspirace a jiného pohledu na západní pop kulturu. Skupina Twice byla založena společností JYP Entertainment v roce 2015 a čítá 9 dívek, zpěvaček a tanečnic, které mají na svém kontě tři studiová alba. Singl „Doughnut“ není součástí žádného z nich, je samostatný. I přes moderní zvuk se v něm odráží atmosféra 80. let, co se melodiky a harmonie týče.

Billie Eilish je spojována s označením „velký objev“, „mimořádný talent, „originalita“, no zkrátka učarovala mnoha fanouškům i jiným hudebním ikonám. Nelze jí upřít nezaměnitelnost a jedinečnost intimního projevu a procítěnými skladbami. Její až šeptavý styl zpěvu bývá občas terčem kritiky, ale není na světě člověk ten, aby se zavděčil idem všem. Píseň „Male Fantasy“ z alba „Happier Than Ever“ je smutek z rozchodu a žal ze skončené lásky, tomu odpovídá i atmosféra celé písně.

Skupina Duran Duran je legenda 80. let. Proslula zejména písněmi „Girls on Film“, „Hungry Like the Wolf“, „Save a Prayer“, „The Reflex“, „The Wild Boys“, bondovkou „A View to a Kill“, „Ordinary World“, nebo „Planet Earth“, která byla za velkého postlesku odehraná na koncertě „Live Earth“ v roce 2007. Zatím poslední deska „Future Past“, která je v pořadí patnáctá vyplodila pět singlů. Ten poslední z nich nese název „Give It All Up“ a společně se skupinou si zazpívala i švédská zpěvačka „Tove Lo“, která je známá jako spoluautorka písní např. pro Ellie Goulding, Ava Max, Kylie Minogue nebo Coldplay.

Synthwave hodně ovlivňuje aktuální hudební scénu a i přesto, že vyloženě nedominuje a neurčuje hlavní rytmus dekády, aby naše doba zněla, jako před třiceti lety, stále více interpretů a autorů sahá po nezaměnitelném zvuku syntezátorů a bicích automatů z osmdesátých let. Jako příklad lze zmínit desky „After Laughter“ od skupiny Paramore, „After Hours“ od zpěváka Weeknda, „Future Nostalgia“ od Dua Lipa, nebo aktuální alba Alfie Templemana, Gorillaz, nebo Smashing Pumpkins. Osmdesátkovou atmosféru přináší na hudební scénu i Tory Lanez, zpěvák a rapper z Kanady, který letos vydal svou šesté album s názvem „Alone at Prom“, z ní pochází singl „’87 Stingray“, který má tu osmičku přímo v názvu.

Oblíbenou stálicí na předvánočních hitparádách je klasická hymna „Happy Xmas (War is Over) od Johna Lennona a jeho skupiny Plastic Ono Band. Píseň vznikla v roce 1971 a od té doby se těšíé stále stejné oblibě. Text obsahuje výzvu k míru a rasové toleranci a navazuje na akci z prosince 1969, kdy John Lennon a Yoko Ono na protest proti válce ve Vietnamu nechali na billboardy ve světových velkoměstech umístit text „WAR IS OVER! If You Want It – Happy Christmas from John & Yoko“ („Válka skončí, když to budete chtít – Šťastné Vánoce od Johna a Yoko“).

Níže si můžete poslechnout celý playlist ve Spotify.