Reediční program českých a slovenských vydavatelství se nezastavuje a to je dobře. Archivy našich hudebních vydavatelství poskytují mnoho zdrojů pro nová vydání legendárních, nebo někdy i méně známých hudebních děl ať už na poli vážné, či populární hudby.

V uplynulých letech se vydavatelstvím Supraphon i Opus podařilo vrátit na gramofonový trh mnohdy dnes již špatně sehnatelné tituly, především z 60. let, jejichž počet mezi sběrateli je nižší než u pozdějších titulů a to co bylo v nabídkách bazarů, annonce, burz z LP deskami, či online aukčních portálech bylo za vysoké ceny, které jsou vždy rizikem, obzvlášť když si třeba při internetovém nákupu nemůžete desku prohlédnou a ověřit si její skutečný fyzický stav. Mezi takové patří například desky skupiny Blue Effetc: Meditace (Supraphon SU 6379-1), Nová syntéza/Nová syntéza 2 (Supraphon SU 6596-1), Svitanie (Opus 91 0541-1), Svět hledačů (Supraphon SU 6745-1). Dále třeba Planetárium (Supraphon SU 6713-1) od Václava Neckáře, nebo edici „Line“ sestavovanou z nahrávek archivu vydavatelství. Pozadu nezůstaly ani ostatní vydavatelství, která mnohdy vydávají na gramofonových deskách tituly, které se již v době vydání vydávaly pouze na audiokazetách a CD nosičích, například LP desky Daniela Landy, Wanastovi Vjecy, Lucie, Kabátů, Jaromíra Nohavici, Petra Muka, nebo Harlejů. Pojďme se podívat na to, jaké reedice naše hudební vydavatelství přinášejí.

Greenhorns

První z nich je LP deska Greenhorns ’71 (SU 6753-1). Jak už název napovídá, první vydání této desky je datováno k letopočtu 1971, kdy jej vydal Panton pod katalogovým číslem 11 0271. Deska má tedy jednapadesátileté výročí. K dalším datům patří i to, že letos by oslavili: Jan Vyčítal své osmdesáté narozeniny a Michal Tučný pětasedmdesáté. První album Greenhornů nepochybně patří mezi zásadní položky historie naší country muziky a na první LP desce tohoto hudebního uskupení je ikonická a asi nejslavnější sestava čítající zpěváky Tučného, Hoffmanna či Linku i znamenité instrumentální osobnosti Vyčítala, Šimka, Čermáka, Štýbra, Dobeše, Krále a Hnyka. Na webových stránkách Supraphonu se můžete o reedici tohoto alba dočíst více:

https://www.supraphon.cz/novinky/2005-greenhorns

Banjo Band Ivana Mládka

Dalším je reedice alba Dobrý den! Ivana Mládka (Supraphon SU 6751-1). Stalo se tak při příležitosti dosaženého jubilea zpěváka, textaře, skladatele a hráče na bendžo. 7. února 2022 oslavil své osmdesáté narozeniny. Kromě gramofonové reedice přichází i v kompletu 2CD jubilejní reedice prvních dvou alb slavného Banjo Bandu: „Dobrý den!“ a „Nashledanou!“ (SU 6756-2). Nové vydání je doplněno dvěma desítkami bonusů.

Publicista Čestmír Klos v původním sleeve-note alba „Dobrý den“ pochvalně napsal o interpretační tváři, muzikantském nadhledu, aranžmá, textech a jednotě i pestrosti naráz. Kraťoučké, často jen zhruba dvouminutové skladby, jsou kondenzovanou zábavností, prosvětlující jinak temnou druhou polovinu sedmdesátých let. Profesionálně znamenité texty s využitím neočekávaných legračních rýmů a drtivých refrénových sloganů se již dostaly do čítanek.

„První album, Dobrý den! (11 0654), sestávalo většinou z našich prvních rozhlasových písniček z let 1973 až 1975. Druhé album, nazvané Nashledanou! (11 0698), už jsme nahrávali ve Studiu A pro tehdejší gramofonovou firmu Panton. Na žádnou veselou příhodu z natáčení si nevzpomínám, protože žádná nebyla. Naše ctižádost nebyla pobavit právem nerudného zvukového režiséra, ale lidi, kteří si desku koupí,“ vzpomíná Ivan Mládek Banjo Band na nahrávání prvních dvou alb.

Škoda že v reedici na LP desce nedošlo i v případě druhého alba „Nashledanou!“, ikonický návod k použití LP desky na CD verzi není, postrádal by smysl.

Odkazy:

https://www.supraphon.cz/novinky/1974-ivan-mladek-80

https://www.novinky.cz/kultura/clanek/ivan-mladek-zpivat-jsem-zacal-z-donuceni-40386179

…Nám Se Líbí… Schellinger a Ringo Čech

„Když si obě elpíčka porovnáš, zjistíš, že jsme to způsobili oba. Jirka svou hudbou, já texty. Objevily se akustické nástroje, které spolu s dynamikou písniček dávaly vzpomenout na naše koncerty se Smokie. Ovšem celkově jsme desku považovali za tvrdý rock, obohacený právě akustickou složkou …nám se líbí… bylo spíše zpestřením života, my jsme s Jirkou vypověděli určitou uměleckou etapu. I Jirka tam zpívá citověji. A touhle deskou podle mě skončila šťastná éra kapely. Potom už přišly jenom průsery,“ komentuje František Ringo Čech přerod, který on, Jiří Schelinger i zbytek kapely absolvovali na albech Hrrr na ně… a …nám se líbí…, které právě vyšlo v nové LP reedici (Supraphon SU 6754-1). Původní LP deska vyšla v roce 1979 a dostala katalogové číslo 1113 2439.

V loňském roce vyšla v reedici LP deska Hrrr na ně… (SU 6725-1), která vyšla jako přípomínka dvojího jubilea Jiřího Schellingera. Uplynulo totiž čtyřicet let od jeho tragické smrti a zároveň by loni oslavil sedmdesáté narozeniny. Letošní vydání Nám se líbí…, tak uzavírá jejich tvorbu. K dokončení desky Zemětřesení již nedošlo. O tu se později postarali jiní muzikanti.

Více se opět dočtete na stránkách Supraphonu:

https://www.supraphon.cz/novinky/2014-jiri-schelinger-a-kapela-f-r-cecha

Miroslav Žbirka

Vydavatelství Opus připravilo mohutnou reedici všech LP desek, které Miroslav Žbirka pro toto vydavatelství natočil v letech 1980 – 1990.

Vydání exkluzivního 7LP boxu je naplánované na říjen k jeho nedožitým sedmdesátinám, kdy se budou konat i koncerty v Bratislavě, Praze a Londýne pod názvem Tribute to Miro Žbirka 70.

Vinylový box obsahuje alba: Doktor sen (9116 1000), Sezónne lásky (9113 1258), Roky a dni (9113 1447), Nemoderný chalan (9113 1608), Chlapec z ulice (9113 1730), Zlomky poznania (Zlomky Poznania) a K.O. (91 2313-1 331). (v závorkách jsou uvedená původní katalogová čísla originálních vydání)