Hudební svět přišel o další osobnost. Americký hudebník, multiinstrumentalista, zpěvák a bubeník skupiny Foo Fighters zemřel 25. března ve věku padesáti let. Zemřel náhle během turné po jižní Americe.

Taylor Hawkins se narodil 17. února 1972 ve Fort Worth v americkém státě Texas. Hrál nejdříve v experimentálním seskupení Sylvia a poté se stal bubeníkem kanadské rockové zpěvačky Sass Jordan. Pozdější léta ho přivedla ke zpěvačce Alanis Morissette, jejíž bubeníkem se stal v roce 1995 na turné podporující její třetí studiovou desku s názvem Jagged Little Pill a následně Can’t Not tour. Ke skupině Foo Fighters se připojil krátce poté, kde nahradil dosavadního bubeníka Williama Goldsmithe. V kapele kromě bubnování poskytoval i doprovodné vokály a k různým nahrávkám dotáčel i klavír, nebo kytaru. Zpíval hlavní part v písni „Have a Cigar“, původně od skupiny Pink Floyd a dále třeba „Cold Day in the Sun“ na albu In Your Honor. Stejně tak se pěvecky účastnil i koncertů, kde vždy odzpíval, jako zpestření koncertu, nějakou převzatou píseň.

Foo Fighters – Cold Day In The Sun (ze Skin And Bones, Live in Hollywood, 2006)

Hawkins měl i své sólové projekty. V roce 2004 vznikl jeho vedlejší projekt Taylor Hawkins and the Coattail Riders, ve kterém byl jako bubeník i zpěvák. První album této formace vyšlo v roce 2006 a bylo eponymní. Později přišly i další desky: Red Light Fever v roce 2010 a Get the Money v roce 2019. Na koncertě Live Earth v roce 2007 byl Hawkins součástí projektu SOS Allstars s Rogerem Taylorem z Queen a Chadem Smithem z Red Hot Chili Peppers. Zahrál si také v písni „Cyborg“ na druhém studiovém albu Briana Maye, které se jmenovalo Another World. Založil také superskupinu NHC s členy Jane’s Addiction Davem Navarrem a Chrisem Chaneym, kde se také ujal hlavních vokálů a bubnování. V únoru vyšlo EP s názvem Intakes & Outtakes.

Hudební video k písni „I Really Blew It“ je stejně bizarní, jako samotná píseň. Střídají se v ní rytmy, alternativní rockové aranžmá přechází do pop rocku a nese sebou prvky psychedelické éry Beatles i Davida Bowieho, na kterého koneckonců odkazuje i postava holčičky s namalovanou grafikou Ziggyho Stardusta, hrdelní výkřiky „I blew it…“ skladbě dodávají patřičnou tvrdost.

Taylor Hawkins se nechal slyšet, že jej nejvíce ovlivňují Roger Taylor z Queen, Steward Copeland z The Police, Phil Collins z Genesis a Neil Peart z Rush. V roce 2005 byl zvolen v hlasování britského časopisu Rhythm „Best Rock Drummer“. Podle agentury AP byl Hawkins zřejmě nejvýraznějším členem skupiny po frontmanovi Daveovi Grohlovi. Objevoval se po jeho boku při rozhovorech a hrával důležité role ve videoklipech kapely. Několikrát vystoupili i v Praze a jejich písničky se velmi často objevovaly v pořadu Větrník na Rádiu Beat.

Zprávu o jeho úmrtí oznámila skupina na svém twitterovém účtu, ovšem bez podrobností a s prosbou o respekt soukromí. Muzikant byl nalezen mrtvý v hotelu v kolumbijské Bogotě, kde měla skupina Foo Fighters vystoupit 25. března na Estéreo Picnic Festivalu. Taylor si nejdříve stěžoval na bolesti na hrudi. Po příjezdu záchranky ale zdravitníci zjistili, že hudebník nereaguje. Byl na místě prohlášen za mrtvého. Následující den bylo oznámeno, že po provedení toxikologických testů, měl v sobě Taylor 10 látek, mezi nimi THC, antidepresiva, benzodiazepiny, opioidy a konopí.

Bouřlivý život rockového světa se tak stal osudným další výrazné osobnosti této hudební oblasti. Festivalové pódium, kde Foo Fighters měli vystoupit, bylo celé pokryto svíčkami pro Taylora. Články o náhlém a předčasném úmrtí obletěly celý svět a všude vyjadřovali fanoušci zármutek nad předčasným skonem tohoto hudebního velikána. Zůstane s námi však navždy. Připománat si jej budeme i nadále na gramofonových deskách, záznamech z koncertů a videoklipech. Budiž mu země lehká, děkujeme za vše pane Hawkinsi.

Píseň „Shame Shame“ uvedl Jaromír Tůma v pořadu Větrník na Rádiu Beat 10. 1. 2021 v 818. vydání