Hudební vydavatelství Supraphon si 27. 2. připomíná výročí úspěchu české hudby za hranicemi. Mezi nominovanými tituly se nachází také nahrávka Leoše Janáčka „Šárka. Opera o 3 dějstvích“ s Českým filharmonickým orchestrem a hosty.

Tento svůj první operní opus začal psát mladý Leoš Janáček v r. 1887 a v následujícím roce práci přerušil a nedokončenou verzi odložil. Po delší době k nedokončenému dílu vrátil již jako zralý a uznávaný skladatel, a to v roce 1918. Provedl v partituře řadu změn ve zpěvních partech a do instrumentace 3. jednání zapojil svého žáka Osvalda Chlubnu.

Premiéra Šárky se uskutečnila v brněnském Národním divadle v listopadu 1925. Do konečné verze Šárky se tedy promítl Janáček okouzlený romantismem osmdesátých let 19. století i Janáček zralý mistr a autor tehdy již známých oper Jenůfa a Káťa Kabanová.

Album s nahrávkou vyšlo u vydavatelství Supraphon v roce 2001 na kompaktním disku. Nahrávka byla pořízena digitálně v pražském Rudolfinu 16. srpna 2000. Zvukovou režii měl na starosti Jaroslav Rybář, zvuk Stanislav Sýkora a asistent Jiří Hesoun. O mastering nahrávky se postaralo SR Studio.

Při realizaci této nahrávky se setkaly umělecké špičky – světově uznávaný janáčkovský dirigent a badatel sir Charles Mackerras, v hlavních rolích Šárky a Ctirada pěvecké hvězdy Eva Urbanová a Peter Straka. Excelentní výkon podává Česká filharmonie a Pražský filharmonický sbor. Pro tuto nahrávku pořídila Universal Edition Wien nový, kriticky prověřený provozovací materiál a partituru.

27. 2. je tomu přesně 20 let, co byl v rámci vyhlášení 44. ročníku Grammy Awards v Staples Center v Los Angeles tento titul mezi nominovanými. Supraphonská nahrávka Šárky byla také nominována na cenu Gramophone Award 2002 a na cenu Cannes Classical Award na Midem 2002

Jako zdroje ke článku posloužily anotace z alba uvedené na e-shopu Supraphonu: https://www.supraphonline.cz/album/80689-janacek-sarka-opera-o-3-dejstvich/cd informace z oficiálního facebooku Supraphonu a databáze discogs.com