K přehlídce gramofonů na našem trhu je třeba říct, že můžeme být v této oblasti hrdými fanoušci tuzemských výrobků. Ačkoli tradiční Tesla Litovel, která má na svědomí všechny legendární přístroje, které mnozí sběratelé gramodesek stále mají, udržují a používají (NC 440, NC 420, NC 430, NC 160, NC 300, NC 450, NC 470, NC 500, NC 510, NC 580, MC 500 nebo MC 600 Q) jako značka zanikla krátce po revoluci, nezanikla výroba jako taková a díky spolupráci s rakouskou audio firmou Pro-Ject má tuzemský podnik SEV Litovel stále zakázky na výrobu gramofonů do celého světa.

Pro-Ject Debut PRO

Oceňovaná stálice na českém trhu je řada gramofonů Pro-Ject Debut. Aktuální varianta v luxusnějším provedení oproti základní verzi Pro-Ject Debut III se liší především v lesklé povrchové úpravě stylu, dále dvouvrstvé trubkové rameno přenosky, poniklovaný povrch kovových částí a nově navrženým odpružením motoru.

Pohybové ústrojí je vestavěno do soklu z MDF, mající povrchovou úpravu s osmi-vrstvým matným lakem, které stojí na třech kovových nožičkách s nastavitelnou výškou. Motorek gramofonu je měkce uložen novým systémem odpružení, které spočívá v pokročilé sendvičové technologii několika vrstev tlumení TPE. Převod otáček z kladky na hřídeli motorku je plochým pryžovým řemínkem na pomocný talíř, na kterém je uložený gramofonový talíř. Přepínání rychlostí je realizováno elektronicky s pomocí přepínače otáček mezi 33 a 45 ot/min.

Rychlost otáčení talíře je řízena elektronicky. Součástí dodávky je i kulatý řemínek, který slouží jako převod pro rychlost 78 ot/min, což lze využít za použíti adekvátní chvějky k přehrávání šelakových desek.

Gramofon je vybaven kvalitním dvouvrstvým trubkovým ramenem přenosky kombinující hliník a karbonový laminát pro nejvyšší tuhost, čímž zajišťuje kvalitní tlumení a přesné sledování drážky. Vyvažovací závaží na úplném konci ramene umožňuje nastavení svislé síly na hrot v rozmezí 10 až 30 mN. Hlava ramene přenosky je konstruována pro půlpalcové standardní uchycení přenoskové vložky. Výrobcem je přenoska osazená magnetodynamickou přenoskovou vložkou Pick It PRO. Kromě toho je přenoska vybavena zvedáčkem, antiskatingem řešeným klasickým závěsným závažím a nastavení azimutu a vertikálního úhlu sledování (VTA) s pomocí dvou stavěcích šroubů. Tato nastavení nabízí možnost přizpůsobení ramene výškovým změnám, což rozšiřuje možnosti výměny přenoskové vložky za jiný typ nebo využití různých podložek na talíři gramofonu. Vývodem přenosky jsou pozlacené konektory RCA na zadní straně gramofonu. Napájení je realizováno pomocí externího napájecího zdroje, jehož konec se připojuje na konektor, rovněž v zadní části gramofonu.

Sokl je chráněn průhledným protiprachovým krytem v samosvorných závěsech, které umožňují polootevřenou polohu krytu při manipulaci. Gramofon se dodává v částečně rozloženém stavu. Při sestavování gramofonu je třeba se řídit návodem, dodávaným s gramofonem.

Výrobce udává pro gramofon tyto parametry:

Napájecí napětí220 V / 50 Hz
Příkon4 W
Jmenovité otáčky33 a 45 ot/min s možností využití řemínku na 78 ot/min

Odchylka od jmenovitých otáček
max ±0.40% pro 33; max. ±0.50% pro 45
Kolísání otáčekmax. ±0.16% pro 33; max. ±0.14% pro 45
Odstup hlukumin. 68 dB
OsazeníVložka Pro-Ject Pick it PRO
Kmitočtový rozsah20 až 20 000 Hz ±2 dB
Přeslechmax. 22 dB / 1 kHz
Zatěžovací impedance47 kΩ
Gramofonový talířø 300 mm
Rozměry gramofonu415 × 320 × 100 mm – s protiprachovým krytem
Hmotnost6 kg
Orientační cena19 500 Kč

Na odkazu níže je uvedení gramofonu v časopise STEREO & VIDEO v kategorii výrobek roku.

https://www.aqaudio.cz/cz/stereo-video-vyrobek-roku-2021-2022-p35758/

Mezi základní modely této řady gramofonů Pro-Ject Debut patří:

Debut III: Základní model vycházející z původního československého gramofonu Tesla NC 500, který se na trhu objevil v roce 1988 (G2/88). Jedná se tedy o nejzákladnější konstrukci gramofonu, kde se přepínání rychlostí děje sejmutím gramofonového talíře a ručním přehozením řemínku na kladce motorku. Popis přístroje odpovídá popisu v čísla G2/88 této rubriky. Za léta vývoje pod hlavičkou Pro-Ject (nástupci Tesly Pro-Ject P1, P2, Debut, Debut II) však dostál mnoha změn, které oproti původní NC 500 zkvalitnili konstrukci a zlepšily parametry gramofonu. Namísto dřevěného soklu je využita pevná dřevotříska MDF, nový design trubkového hliníkového ramene při zachování klasické konstrukce. Hlavička přenosky a rameno je v jednom kuse (což je někdy terčem kritiky), motorek gramofonu je oddělený sorbotanovými podložkami, a namísto původní pětikolíkové šňůry a přímého napájení 220 V je nyní využito připojení RCA konektory a pro napájení je využit externí adaptér, díky čemuž se snižuje vliv brumu z transformátoru na reprodukci zvukového signálu z desek.

Debut III se objevuje v základní variantě (cena 8500 Kč) , dále Debut III Espirit, který zvedá kvalitu i cenu použitím akrylátového talíře, který snižuje rezonance, Debut RecordMaster, který je vybavený elektronickým voličem rychlosti (33 a 45) a elektronickým modulem korekčního předzesilovače a výstupu USB pro připojení gramofonu k osobnímu počítači, jako další zvukové zařízení umožňující digitalizaci záznamů z LP desek například do populárních ztrátových formátů mp3, wma, nebo bezztrátových flac, či wav s pomocí software Audacity. (cena 9990 Kč)

A konečně Debut Carbon, který je vybaven ramenem přenosky z uhlíkového vlákna, který lépe tlumí vibrace a výstup z přenosky je vyveden na pozlacené RCA konektory.

V nabídce je také řada Essential, která disponuje odlehčenější variantou gramofonů Debut. V nabídce jsou modely Essential II (cena 6 990 Kč) a Essential III (9 990 Kč)

Lenco L-92WA Hi-Fi

Z dalších kvalitních gramofonů dostupných u nás můžeme vybrat například Hi-Fi kategorii značky německé značky Lenco a to model L-92WA Hi-Fi.

Jedná se opět o gramofon s řemínkovým náhonem, stylovým designem, vybavený integrovaným předzesilovačem.

Pohybové ústrojí je vestavěno do dřevěného soklu, který je odpružen gumovými nožičkami. Motorek gramofonu je také měkce uložen. Převod otáček gramofonového motorku na jmenovité otáčky gramofonového talíře se děje plochým pryžovým řemínkem z dvoustupňové kladky motorku na pomocný talíř, na který je nasazen gramofonový talíř s ochrannou podložkou typu slipmat.

Volba otáček 33 a 45 ot/min se děje elektronicky pomocí otočného voliče na horní straně soklu. Na stejném místě se nachází i jemná elektronická regulace otáček v rozsahu ± 50%, stejně tak ovládací přepínač START a STOP a nakonec spínač RETURN, který vrací rameno přenosky do výchozí polohy. Přístroj sám tuto funkci aktivuje po vyjetí přenosky do výjezdové drážky a rameno se samočinně zvedne a vrátí na stojánek.

Gramofon je vybaven kvalitním trubkovým ramenem přenosky s esovitou konstrukcí. Vyvažovací závaží na konci ramene umožňuje nastavit svislou sílu na hrot v rozmezí 0 až 50 mN. Hlava ramene přenosky je konstruována pro klasické půlpalcové uchycení. Standardně je přenoska osazena magnetodynamickou vložkou Audio Technica AT3600. Přenoska je vybavena zvedáčkem a nastavitelným antiskatingem. Vývodem přenosky jsou RCA konektory v zadní části gramofonu, vedoucí přes integrovaný předzesilovač s vestavěným modulem na USB výstup, který umožňuje připojit gramofon so osobního počítače jako další zvukové zařízení. Na zadní straně se rovněž nachází přípojka pro externí adaptér napájecího přívodu.

Výrobce gramofonu udává následující parametry:

Napájecí napětí230 V / 50 Hz (adaptér)
Příkon6 W
Jmenovité otáčky33 a 45 ot/min
Regulace otáček (pitch control)± 50 %
Odchylka a kolísání otáčekméně než 0,3 %
Odstup hlukumin. 50 dB
OsazeníAudio Technica AT-3600L
Přeslechmax. 20 dB na 1 kHz
Zatěžovací impedance47 kΩ
Rozměry gramofonu450 × 355 × 130 mm
Hmotnost4,77 kg
Orientační cena6 200 Kč

Audio-technica AT-LPW40WN

Další z řady Hi-Fi modelů pochází od japonské společnosti Audio-technica. Jedná se o manuální gramofon s řemínkovým náhonem.

Všechny části gramofonu jsou vestavěny do soklu z MDF s nastavitelnými nožičkami pro vodorovnou polohu. Převod otáček z kladky na hřídeli je plochým pryžovým řemínkem přímo na talíř gramofonu, který má spojenou funkci pomocného i hlavního talíře. Samotné nasazení řemínku v takovémto provedení se děje poměrně snadno nasazením řemínku na spodní část talíře a poté nasazení talíře na trn následované natažením řemínku na kladku motoru v otvoru talíře, kdy stačí sáhnout prstem pod řemínek a následně jej napnout na kladku. Podrobněji je to popsáno v manuálu.

Gramofon se uvádí do provozu jediným ovládacím prvkem pohybového ústrojí, které spojuje funkce zapnut/vypnout a také volbu otáček, která se děje elektronicky s aktivní stabilizací rychlosti otáček.

Gramofon je vybaven kvalitním trubkovým ramenem přenosky z lehkého, ale pevného karbonu. Raménka tohoto typu lépe sledují drážku a jsou tedy šetrnější k samotným deskám. Vyvažovací závaží na konci ramene umožňuje nastavení svislé síly na hrot v rozmezí 0 až 30 mN. Hlava ramene přenosky je konstruována pro půlpalcové standardní uchycení přenoskové vložky. Výrobcem je přenoska osazena magnetodynamickou přenoskovou vložkou Audio-technica AT-VM95E Dual Moving Magnet. Přenoska je vybavena zvedáčkem a dynamickým nastavením antiskatingu. Vývodem přenosky je dvojice konektorů RCA na zadní straně gramofonu.

Sokl je chráněn plexikrytem a napájení je řešeno adaptérem podobně jako u předchozích gramofonů, díky čemuž je zamezeno rušení od transformátoru.

Výrobce udává pro gramofon tyto parametry:

Napájecí napětí230 V / 50 Hz (adaptér)
Příkon1,2 W
Jmenovité otáčky33 a 45 ot/min.
Kolísání otáčekmax. ± 0,15 %
Odstup hlukumin. 60 dB
OsazeníAudio-technica AT-VM95E Dual Moving Magnet
Kmitočtový rozsah20 až 22 000 Hz
Přeslechmax. 20 dB / 1 kHz
Zatěžovací impedance47 kΩ
Rozměry gramofonu420 × 340 × 117 mm
Hmotnostcca. 4,75 kg (bez krytu)
Orientační cena9 990 Kč