Ian McDonald byl britský hudebník, multiinstrumentalista (především saxofonista, dále také hráč na další dechové nástroje, kytarista a klávesista). Neodmyslitelně spjatý se skupinami King Crimson a Foreigner.

Jeho rodina prozradila, že Ian McDonald zemřel ve středu 9. února obklopený rodinou ve svém domově v New Yorku. Syn hudebníka potvrdil, že důvodem úmrtí byla rakovina.

McDonald přišel v roce 1968 do skupiny Giles, Giles and Fripp, která se na podzim toho roku přeměnila v King Crimson. V roce 1969 tato skupina nahrála a vydala své první album In the Court of the Crimson King, na kterém se McDonald výrazně skladatelsky podílel. Na konci toho roku ale kapelu s bubeníkem Michaelem Gilesem opustil a společně nahráli album McDonald and Giles. S King Crimson spolupracoval ještě na albu Red (1974) jako studiový hudebník. Po vzniku alba začaly mezi McDonaldem a kapelou rozhovory o jeho návratu. Ty ale nemohly být uskutečněny, neboť Robert Fripp King Crimson náhle rozpustil.
Ian McDonald v roce 1976 založil hardrockovou skupinu Foreigner, ve které působil do roku 1980.

Mezi jeho nejpamátnější příspěvky patří ikonický, dunivý saxofonový part ve skladbě King Crimson „21st Century Schizoid Man“ a také v „Long, Long Way From Home“ od Foreigner. Spolupracoval s řadou dalších umělců na britské progresivní scéně a také vydal dvě vlastní alba a jedno s kapelou Honey West.

„Ian je hudebník hudebníků“, řekl zakladatel skupiny Foreigner Mick Jones během vzpomínek na 40. výročí skupiny v roce 2017. „Členství Iana, který byl multiinstrumentalistou skupině Foreigner hodně pomohlo. Bylo za potřebí mít schopnost tvořit, cestovat nejrůznějšími styly a vtisknout kapele její podobu, mít tedy v týmu někoho tak všestranného bylo přesně to, co nám to umožnilo.“


Odkaz na článek časopisu Billboard:
https://www.billboard.com/music/music-news/ian-mcdonald-obituary-1235030057/?fbclid=IwAR0JhXNAR5ObgPSj5r_uxP5uJZ_fiPwHy-xC3oekFv6tjjIXoNVoezghBWU